تعریف لیزینگ | شرکت لیزینگ ایران خودرو

تعریف لیزینگ :

لیزینگ به انگلیسی ( leasing) نوعی اجاره اعتباری است. یعنی مجموعه‌ای از فعالیت‌های اعتباری تخصصی از نوع اجاره، که طی قراردادی بین دو یا چند شخص حقیقی یا شخص حقوقی ،شرکت و سازمان،  بهره‌برداری از یک کالا یا منفعت کالای سرمایه‌ای یا مصرفی با دوام، واگذار می‌شود.صنعت ليزينگ از دير‌باز در نقاط مختلف جهان رواج داشته است و مطالعات تاريخي در هر قاره نشان از وجود مداركي دال بر وجود ليزينگ در زمان هاي بسيار دور دارد، اولين سوابق مربوط به ليزينگ به ۵۰۰۰ سال پيش برمي‌گردد كه در ارتباط با تمدن هاي پيشرفته خاورميانه بوده است و در واقع سنگ بناي ليزينگ در خاورميانه بنا شده است.

 

انواع روش های فروش

 

روش فروش اقساطي:

اين روش به فروش نسيه نيز معروف است و مي تواند به صورت يك قسطي (در تاريخ معين)، اقساط ادواري (در يك بازه زماني معين) و يا به صورت تركيبي از اين دو باشد. معمولاً فروشندگاني كه محصولات خود را به صورت فروش اقساطي به فروش مي رسانند، قيمت كالا را با توجه به نرخ بهره و ارزش زماني پول افزايش مي دهند. در فروش اقساطي نيز مالكيت انتقال پيدا مي‌كند و از اين رو جذابيت ويژه اي از نظر مشتريان دارد.

روش اجاره به شرط تملیک:

در اين روش مالك خودرو (اجاره دهنده يا موجر) طي قراردادي حق استفاده از خودرو را در يك دوره زماني معين در مقابل وصول مال الاجاره به شخص حقيقي يا حقوقي (اجازه كننده يا مستأجر) واگذار مي نمايد. اجاره دهنده مالك قانوني دارايي استيجاري بوده (عدم انتقال مالكيت خودرو) و اجاره كننده مالك منافع آتي دارايي مورد اجاره مي باشد.