آخرین وضعیت پیش‌فروش‌ خودروهای ایران‌خودرو و سایپا / نام‌نویسی چه خودروهایی ادامه دارد؟ | شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، در هفته اخیر در حالی پیش‌فروش‌های ایران‌خودرو و سایپا ادامه داشت که به گفته رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خودروسازان بیش از ۳۰۰ هزار خودرو معوقه دارند.

ساعت ۱۱ روز شنبه ۱۹ بهمن ماه امسال پـیش فـروش شـرکت ایران خودرو آغاز شد و علاوه بر این، این خودروساز، پیش فروش ویژه به مناسبت دھه مبارک فجر در روز یکشنبه ۲۰ اسفند ماه هم داشت.

هرچند ایران‌خودرو تغییری در نحوه پیش‌فروش نداشت و ظرفیت‌ها محدود بود اما پیش‌فروش شرکت سایپا به گونه‌ای دیگر انجام شد.

در حالی که تا پیش از این در پیش‌فروش‌های خودرو اعلام می‌شد خودروساز مجاز است در صورت تکمیل ظرفیت، نسبت به قطع ثبت نام اقدام کند اما در پیش‌فروش جدید سایپا اعلام شد در صورت تکمیل ظرفیت هر خودرو، ظرفیت ثبت نام آن خودرو جهت ماه‌های آتی نیز فعال خواهد شد.

روز یکشنبه ۱۹ بهمن ماه اعلام شده بود که احتمالا طرح جدید وزارت صمت برای مدیریت تقاضای خودرو، قرعه‌کشی بین متقاضیان است.

به نظر می‌رسد انتقادهای مکرر از رانت در پیش‌فروش و فروش فوری خودروسازان واکنش خودروسازان را به همراه داشته و بالاخره آنها قرار است سیاست خود را تغییر دهند. اما سازوکار جدید چیست؟ تحویل خودرو به متقاضیان با قرعه‌کشی!

وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی قصد دارد به زودی از طرح خود برای مدیریت تقاضا در بازار خودرو رونمایی کند که شنیده می‌شود طبق این طرح، واگذاری خودرو به مشتریان از طریق قرعه‌کشی انجام خواهد شد.

مطالعه بیشتر: جزییات روش جدید فروش فوری خودرو / تحویل خودرو به متقاضیان با قرعه‌کشی!

در همین حال رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان هم در هفته اخیر اعلام کرده است که خودروسازان ۳۰۰ هزار خودرو معوق دارند. عباس تابش علاوه بر اعلام ۳۰۰ هزار خودرو معوق خودروسازان، بیان کرد: برای ثبت نام خودرو در حال مدیریت هستیم. ما به دنبال تغییر مدل ثبت نام هستیم تا از تقاضای کاذب بازار جلوگیری کنیم همچنین به دنبال این هستیم تا به کمک متولیان شبکه‌های مجازی جلوی سفته بازی را بگیریم.

در همین حال، به نظر می‌رسد خودروسازان تغییر در سازوکار پیش‌فروش خودرو را آغاز کرده‌اند و احتمالا دیگر محدودیت ظرفیت در پیش‌فروش نخواهند داشت.

در همین مورد سایپا اعلام کرده است: «احتراماً ، پیرو بخشنامه شماره ۴۵۰۴۰۰ مورخ ۰۶/۱۱/۱۳۹۸ در خصوص شرایط فروش محصولات گروه سایپا به مناسبت دهه مبارک فجر بدینوسیله به اطلاع مشتریان محترم و نمایندگی‌های مجاز گروه خودروسازی سایپا می‌رساند؛ با توجه با استقبال مشتریان از شرایط فروش ویژه دهه مبارک فجر، در صورت تکمیل ظرفیت هر خودرو ، ظرفیت ثبت نام آن خودرو جهت ماه‌های آتی نیز فعال خواهد شد.»

بدین ترتیب به نظر می‌رسد همچنان ثبت‌نام خودروهای سایپا ادامه دارد اما در ایران‌خودرو پیش‌فروش محصولات در این مرحله تمام شده است.

مطالعه بیشتر: خبر جدید درباره پیش‌فروش خودرو / محدودیت ظرفیت ثبت نام برداشته شد

این وضعیت درحالیست که همچنان گلایه‌های مردم از پیش‌فروش خودرو تداوم دارد.

اظهارات برخی از کسانی که قصد پیش‌خرید کردن خودرو در روز ۱۹ بهمن ماه را داشتند اما موفق نشده‌اند را در این جا بخوانید:

« یکساله دارم تلاش میکنم ثبت نام کنم ، یک نفر ندیدم بگه من اینترنتی ثبت نام کنم ، ولی هرچی محصول ایران خودرو بخوای توی نمایشگاهها هست ، این شرایط فروش رو برای کی میزارن ؟ چرا فقط دلالها و نمایشگاه دارا میتونن به نام عمه و خاله و … ثبت نام کنن ؟ چرا هیچکس به این موضوع رسیدگی نمیکنه ؟»

« سایتشون که افتضاحه… از ساعت ۱۱ هرچی سعی میکنم وارو سیستم نمیشه … ربات چرا … خودشون روباید حذف کرد»

« سلام. دیشب ایران خودرو اعلام کرد رباتهارو حذف میکنه ولی خود اون بنده خدا که گفت بیاد پشت کامپیوتر ببینه میتونه ثبت نام کنه فقط شعار میدن و کار خودشونو میکنن.هرکی تونست ثبت نام کنه به بقیه هم یاد بده ثواب داره…..»

«سایت ازاول مثل قبل بود وامکان ثبت نام نبود»

کامنت‌های دیگر مردم را در گزارش تجارت‌نیوز با عنوان «پیش‌فروش ۹ محصول ایران خودرو از ساعتی دیگر» می‌توانید بخوانید.

  • تاریخ انتشار : 12 February 2020
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :