بررسی عملکرد یک نماد خودرویی در بورس / «خاذین» زیان‌دهی خود را ۴۷ درصد کاهش داد | شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، شرکت سایپا آذین که با نماد خاذین در بورس پذیرفته شده است در گزارش صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۸ خود از کاهش ۴۷ درصدی سود خالص خود نسبت به سال گذشته خبر داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این گزارش که به تازگی در وبسایت کدال منتشر شده، خاذین در سال مالی ۹۸ خود ۵۸۵ میلیارد و ۱۱۱ میلیون ریال درآمد عملیاتی داشته که در مقایسه با سال ۹۷ رشدی ۳۹ درصدی را به ثبت رسانده است. اما از سوی دیگر میزان هزینه‌ها و بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی این شرکت در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته ۳۵ درصد بیشتر شده است. با این حساب، سایپا آذین در سال ۹۸ در مجموع زیانی ۱۱۷ میلیارد ریالی را محقق کرده که در مقایسه با زیان ۲۲۲ میلیارد ریالی سال ۹۷ بهبود عملکردی ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد.


با این حال میزان فروش صندلی و انواع محصولات این شرکت در سال ۹۸ به ۳۷۳ هزار و ۵۴۱ دست رسید که در مقایسه با سال ۹۷ رشدی ۱۰ درصدی داشته است این در حالی است که مبلغ فروش این شرکت در این مدت ۳۹ درصد بیشتر شده است و خاذین توانسته مجددا سود ناخالص خود را مثبت کند.

همچنین مجموع دارایی‌های این شرکت در پایان سال ۹۸ بیش از ۶۳۶ میلیارد تومان ارزیابی شد که در مقایسه با پایان سال ۹۷ بیش از ۶۰ درصد افزایش داشته است. خاذین همچنین در بورس نیز در یک ماه اخیر عملکرد خیره کننده‌ای داشته است و توانسته بیش از ۱۸ درصد بازدهی داشته باشد. این در حالی است که بازدهی سه ماهه این شرکت تنها ۲۵ درصد بوده و هر سهم خاذین در یکسال گذشته بیش از ۲۵۵ درصد افزایش قیمت داشته است.

مطالعه بیشتر: بررسی عملکرد مالی یک نماد بورسی / افزایش ۱۴۶ درصدی درآمد صادراتی «فولاد» در سال ۹۸

  • تاریخ انتشار : 20 May 2020
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :