افزایش میانگین قیمت خودروهای نو رکورد شکست؛ تورم به سبک آمریکایی | شرکت لیزینگ ایران خودرو

برای نخستین بار در تاریخ ایالات متحده، میانگین قیمت خودروهای نو در این کشور به بالای ۴۰ هزار دلار رسیده است. در کنار این، میانگین پیش‌پرداخت‌ها در سه ماهه چهارم سال گذشته و میانگین وام‌هایی که برای خرید مدل‌های نو پرداخت شده، اکنون در نزدیکی بیشترین سطح ثبت‌شده قرار دارند.

این افزایش‌ها ریشه در رشد استقبال از مدل‌های شاسی‌بلند و پیکاپ‌ها دارد. طبق آمار، در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰، میانگین قیمت خودروهای جدید در آمریکا ۴۰,۱۷۹ دلار بود که در ماه دسامبر به ۴۰,۵۷۳ افزایش پیدا کرد. این آمار همچنین نشان می‌دهد با وجود پاندمی کووید-۱۹ مشتریان نسبت به خرید مدل‌های نو هنوز علاقه‌مند هستند.

جسیکا کالدول (Jessica Caldwell) مدیر بخش تحقیقات موسسه ادموندز (Edmunds) در این رابطه گفته:

«افرادی که در بازار خودروهای نو هستند، گویی از رکود اقتصادی پاندمی به دور مانده‌اند. به نظر می‌رسد ما دو کشور متفاوت در داخل آمریکا داریم. دسته اول کسانی هستند که خانه یا اتومبیل جدید خریداری می‌کنند، دسته دوم هم شاغلین بخش صنایع خدماتی هستند که اکنون با شرایط دشواری روبرو شده‌اند.»

آنطور که نشریه USA Today گزارش کرده، در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۰ به طور میانگین یک خریدار خودروی جدید در آمریکا ۳۵,۳۷۳ دلار وام گرفته و ۴,۷۳۴ دلار به عنوان پیش‌قسط پرداخت نموده است. این ارقام در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۹ به ترتیب ۵٫۵ و ۹٫۴ درصد رشد داشته‌اند.

انتظار می‌رود با توجه به روند موجود، میانگین قیمت خودروهای نو در ایالات متحده کماکان افزایش پیدا کند. تحقیقات موسسه HIS Markit بیانگر آنست که نیمی از مدل‌های جدید فروخته شده در آمریکا در سال ۲۰۲۰ به دسته شاسی‌بلندها و ۲۰ درصد به خانواده پیکاپ‌ها تعلق داشته‌اند. این موسسه پیش‌بینی کرده در سال ۲۰۲۱ سهم شاسی‌بلندها از بازار به ۵۲ درصد رشد کند.

گفتنی است در حالی میانگین قیمت خودروهای نو در آمریکا به ۴۰ هزار دلار رسیده که درآمد سرانه مردم این کشور چیزی در حدود ۵۵ هزار دلار تخمین زده می‌شود. نکته حائز اهمیت دیگر اینکه شورولت اسپارک با قیمت کمتر از ۱۵ هزار دلار، ارزان‌ترین خودروی بازار این کشور بوده و براحتی با حقوق چند ماه قابل خرید است.

  • تاریخ انتشار : 12 January 2021
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :