هزینه پنهان ترافیک در شهرهای بزرگ جهان چقدر است؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

برای بسیاری از مردم رفت و آمد به سر کار بخشی جدا نشدنی از اتفاقات زندگی روزمره است. در شهرهای کوچک که معمولا خبری از ترافیک در آنها نیست، این مساله وقت زیادی نگرفته و افراد می توانند در زمانی کوتاه به محل کار یا خانه خود برسند.

اما در شهرهای بزرگ به دلیل وجود ترافیک در اکثر مواقع، وضعیت برعکس بوده و میزان قابل توجهی از وقت ارزشمند شهروندان در خیابان ها تلف می شود. تحقیقی که اخیرا توسط موسسه Sky Blue Credit انجام شده، حکایت از آن دارد منتظر ماندن مردم ایالات متحده در ترافیک، هر ساله هزینه های هنگفتی به آنها تحمیل می کند.

داده های این موسسه نشان می دهند چنانچه یک فرد آمریکایی دارای حداقل دستمزد فدرال ۷٫۲۵ دلار باشد، به طور غیر مستقیم سالانه ۱,۰۶۸ دلار از ترافیک متضرر می شود.

really-bad-traffic-congestion-in-the-big-city

همانطور که می توان حدس زد فاصله محل کار و محل سکونت و همچنین نسبت تراکم فاکتورهای تعیین کننده در میزان ضرر و زیان ناشی از ترافیک هستند.

برای مثال در نیویورک که فاصله محل کار و سکونت ساکنین بیش از سایر ایالت ها است، به طور میانگین هر فرد سالانه ۱۱٫۹ روز را در ترافیک سپری می کند. این رقم در مریلند ۱۱٫۸ و در نیوجرسی ۱۱٫۴ روز محاسبه شده است.

image1

میزان زمان رفت و آمدهای سالانه در هر ایالت (اعداد بر حسب روز)

با در نظر گرفتن حداقل میزان دستمزد فدرال معلوم می شود هر کدام از ساکنین نیویورک سالانه ۲,۰۷۳٫۵۰، مریلندی ها ۲,۰۵۴٫۶۵ و اهالی نیوجرسی ۱,۹۷۹٫۲۵ دلار از ترافیک خسارت می بینند.

image3

میزان هزینه فرصت بر اساس میانگین زمان رفت و آمد و حداقل دستمزد در ایالات مختلف

نکته حائز اهمیت اینکه در تحقیق Sky Blue Credit زیان مالی بر اساس فرصت های از دست رفته محاسبه شده و به صورت مستقیم با دستمزدها در ارتباط نیست. به عبارت بهتر مقدار زیان مطابق با پتانسیل افراد در بهره برداری از زمان های یاد شده بدست آمده است.

در سوی مقابل افرادی که در نقاط مرکزی زندگی می کنند، وقت کمتری را حین رفت و آمد به محل کار از دست می دهند. برای نمونه در داکوتای جنوبی افراد سالانه ۶٫۱ روز را در ترافیک سپری می کنند. در داکوتای شمالی و مونتانا هم این رقم به ترتیب با ۶٫۲ و ۶٫۴ روز برابر است. میزان هزینه فرصت در سه ایالت فوق به ترتیب ۱,۰۶۸٫۱۷، ۱,۰۷۴٫۴۵ و ۱,۱۱۸٫۴۳ دلار برای هر فرد برآورد شده است.

هزینه ناشی از ترافیک

میزان هزینه رفت و آمد سالانه در هر ایالت

همانگونه که مشاهده می کنید معضل ترافیک در یک کشور پیشرفته هر ساله هزینه های فوق العاده سنگینی را به بار می آورد. در کنار فرصت های از دست رفته و زیان های اقتصادی، مشکلات دیگری نظیر بر هم خوردن آرامش، آلودگی هوا و بیماری های تنفسی از پیامدهای منفی این معضل هستند.

از آنجا که تهران یکی از پر ترافیک ترین شهرهای جهان محسوب می شود، به نظر می رسد که محاسبه چنین آماری می تواند حقایق بسیاری را در مورد زیان های تمرکز مشاغل در این شهر آشکار کند، هرچند که علیرغم روشن بودن ابعاد این مشکل، تاکنون هیچ طرح موفقی در راستای تمرکز زدایی از پایتخت انجام نشده است.

  • تاریخ انتشار : 25 May 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :