پاسخ مثبت مجلس به درخواست انجمن قطعه‌سازان / با قطعه‌ساز محتکر برخورد شدید می‌کنیم - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به ‌گزارش تجارت‌نیوز، طبق آمارهای منتشر شده، در حال حاضر ۱۶۰ هزار خودرو ناقص به ارزش بیش از هشت هزار میلیارد تومان در پارکینگ خودروسازان دپو شده است که به گفته خودروسازان، کمبود قطعه باعث دپوی این تعداد خودرو در انبارها شده به همین جهت مردم نمی‌توانند به موقع خودروهای ثبت نام شده خود را از خودروسازان تحویل بگیرند.

به گفته خودروسازان، یکی از دلایل کمبود قطعه این است که قطعه‌سازان می‌گویند تا زمانی که بدهی ۲۰ هزار میلیارد تومانی آنها تسویه نشود، اقدام به توزیع قطعه برای تکمیل خودروها نخواهیم کرد.

اما فرهاد بهنیا، سخنگوی انجمن قطعه‌سازان اعلام کرده است که عدم ارائه قطعه به خاطر کمبود نقدینگی و تحریم‌ها و از سوی تمام قطعه‌سازان نیست، بلکه تنها یک قطعه‌ساز با ایجاد انحصار در صنعت قطعه موجب زمینگیر شدن ۱۶۰ هزار خودرو سواری شده‌ است.

این انجمن اعتقاد دارد که باید نام قطعه‌سازی که ۸۰ درصد تعهدات ایران خودرو را به عهده دارد، بیشترین ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی را گرفته و بیشترین مطالباتش در اسفند ماه نقد شده ‌است، اعلام شود و نام قطعاتی که به دلیل عدم ارائه از سوی قطعه‌ساز در انبار‌ها دپو شده‌اند، اعلام عمومی شود.

مطالعه بیشتر: واردات خودروهای هیبریدی آزاد شد / مردم منتظر کاهش چشمگیر قیمت خودرو باشند

سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا مجلس به خواسته انجمن قطعه‌سازان پاسخ مثبت می‌دهد و با قطعه‌ساز متخلف برخورد جدی و قانونی می‌کند؟

رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «تجارت‌نیوز» گفت: بدون شک دپوی این تعداد خودرو در پارکینگ خودروسازان تنها به دلیل کمبود قطعه است و گرنه برای هیچ خودروسازی دپو و احتکار خودرو هیچ توجیه اقتصادی ندارد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: چنانچه خودروسازان اقدام به احتکار خودرو در پارکینگ‌های خود کنند، سازمان بازرسی کل کشور این خودروها را کشف کرده و با خودروسازان خاطی بر خورد جدی و قانونی خواهد کرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: چنانچه قطعه‌سازی به صورت انحصاری عملکرده و اقدام به احتکار قطعه مورد نیاز خودروسازان کرده باشد قطعا دستگاه‌های نظارتی و کنترلی از جمله مجلس به این موضوع ورود پیدا خواهد کرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: بدون شک کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در هفته بعد از تعطیلات عید فطر تشکیل جلسه‌ای با مسئولان مربوطه خواهد داد و با کمک دستگاه‌های نظارتی و سازمان بازرسی کشور با قطعه‌ساز محتکر متخلف برخورد شدید خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: قیمت‌گذاری خودرو در سایت‌ها به کجا رسید؟ / راهکار جدیدی که به مسوولان عرضه شد (ویدئو)

  • تاریخ انتشار : 30 May 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :