انقلاب خودروی برقی خورشیدی با امکان پیمایش ۷۲۵ کیلومتر؛ با Lightyear One آشنا شوید - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شرکت نوپای لایت یر (Lightyear) از یک خودروی پروتوتایپ پرده برداری کرده که می تواند آینده حمل و نقل را متحول کند. این پروتوتایپ وان (One) نام داشته و از طریق پنل های خورشیدی نیز قابل شارژ است.

خودروی برقی خورشیدی

مدیران این استارتاپ هلندی هدف از توسعه پروتوتایپ وان را حل مشکلات مربوط به خودروهای الکتریکی عنوان کرده اند. آنها نبود زیرساخت های لازم برای شارژ و روش های "نا سالم" تولید الکتریسیته را از مشکلات اصلی اتومبیل های برقی می دانند.

سقف و کاپوت خودروی خورشیدی لایت یر وان به پنل های سولار مجهز شده است. این پنل ها در مجموع مساحتی برابر با ۵ متر مربع دارند و برای حفظ ایمنی با شیشه های محافظ پوشانده شده اند. این شیشه ها به قدری مستحکم هستند که یک فرد بالغ می تواند بدون نگرانی از شکستن یا هر گونه فرو رفتگی، روی آنها راه برود.

c6401c34-lightyear-one-1

لایت یر میزان الکتریسیته تولیدی توسط این پنل ها را بسته به شرایط متفاوت اعلام کرده؛ به گفته این استارتاپ پروتوتایپ وان در یک روز تابستانی در کشوری مثل هلند می تواند تا ۳۱ الی ۴۳ مایل (۵۰-۷۰ کیلومتر) را به مسافت قابل پیمایش خودرو اضافه کند. میزان انرژی تولید شده توسط این پنل ها در طول یک سال، برابر با ۷۰۰ کیلووات ساعت برآورد شده است.

ef17086c-lightyear-one-2

از آنجایی که دارندگان چنین خودرویی نمی توانند به تابش آفتاب امیدوار باشند، باتری وان به روش سنتی و از طریق اتصال به شبکه برق نیز قابل شارژ است. در صورت شارژ شبانه با سوکت رایج ۲۳۰V این خودرو می تواند تا ۲۴۹ مایل (۴۰۰ کیلومتر) را پشت سر بگذارد.

درباره مشخصات پیشرانه لایت یر وان اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما تایید شده که هر کدام از چرخ ها نیروی خود را از یک موتور مستقل دریافت می کنند؛ این موتورها هم از طریق "باتری نسبتا کوچک" تغذیه می شوند. هلندی ها مدعی هستند پروتوتایپ وان مطابق با استاندارد WLTP امکان پیمایش تا ۴۵۰ مایل (۷۲۵ کیلومتر) مسافت را دارد.

62916c8e-lightyear-one-7

وزن کم و ایرودینامیک پیشرفته از دلایلی اصلی برد حرکتی بسیار خوب لایت یر وان به شمار می روند. بدنه این خودرو به گونه ای طراحی شده که ضریب درگ آن تنها ۰٫۲۰cd است. برای دستیابی به چنین رکورد خیره کننده ای، رینگ ها به شکل ویژه ای طراحی شده و بخشی از چرخ های عقب پوشانده شده اند؛ همچنین آینه های جانبی نیز جای خود را به دوربین های دیجیتال داده اند. در کل اتاق وان مخصوصا در قسمت انتهایی خودروی فوق العاده ایرودینامیک فولکس واگن XL1 را در ذهن تداعی می کند.

f1d9a970-lightyear-one-11

استارتاپ لایت یر در نظر دارد نسخه نهایی وان را از سال ۲۰۲۱ به بازار عرضه کند. از این اتومبیل سبز فقط ۵۰۰ دستگاه تولید خواهد شد که ۱۰۰ دستگاه از آن تاکنون به فروش رسیده است. برای ۴۰۰ دستگاه باقیمانده از وان امکان رزرو فراهم بوده و علاقه مندان می توانند با پرداخت ۱۱۹ هزار یورو (معادل تقریبا ۱۳۵ هزار دلار) نسبت به خرید آن اقدام کنند.

ba762712-lightyear-one-4

بد نیست اشاره کنیم شرکت لایت یر در سال ۲۰۱۶ توسط جمعی از محققین و دانشجویان پایه گذاری شده؛ این کمپانی نوپا پیشتر با خودروی خورشیدی استلا (Stella) به مقام قهرمانی در رقابت های World Solar Challenge دست یافته است.

  • تاریخ انتشار : 27 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :