با اسکا آشنا شوید؛ خودرو برقی با قابلیت پرواز عمودی [تماشا کنید] - شرکت لیزینگ ایران خودرو

خودروهای پرنده پدیده جدیدی نبوده و ایده شکل گیری آنها به سال های آغازین قرن گذشته باز می گردد. در دهه ۲۰ میلادی هنری فورد پس از موفقیت در تولید انبوه اتومبیل، پروژه ای را برای به پرواز در آوردن خودروها نیز شروع کرد که البته به سرانجامی نرسید.

در سال های اخیر این ایده با جدیت بیشتری توسط شرکت هایی مثل AeroMobil و Terrafugia دنبال شده و آنها توانسته اند گام های بزرگی را در راستای تولید اتومبیل های پرنده که مجاز به حرکت در خیابان هستند، بردارند.

در اکثر پروژه هایی که تاکنون معرفی شده اند، برخاستن خودرو از زمین نیازمند یک باند مخصوص بوده، ولی به تازگی کانسپتی رونمایی شده که مثل هلیکوپترها توانایی نشست و برخاست عمودی را دارد.

این کانسپت اسکا (Aska) نام داشته و توسط استارتاپ NFT توسعه یافته است. ماشین پرنده NFT در دسته وسایل نقلیه eVTOL طبقه بندی می شود، این دسته به خودروهای الکتریکی اطلاق می شود که قابلیت پرواز را دارند.

nft-aska (2)

بال های اسکا طوری طراحی شده اند که حین حرکت در خیابان، تا خورده و روی سقف جمع می شوند. هنگام باز شدن بال ها، این وسیله نقلیه به یک هواپیمای شخصی کوچک تبدیل شده و می تواند به لطف فن های متعدد تعبیه شده در قسمت های مختلف بدنه به طور عمودی از زمین بلند شود.

انرژی مورد نیاز اسکا توسط یک پک باتری بزرگ تامین می شود. درباره ظرفیت این پک اطلاعاتی در دست نیست، اما می دانیم که یک موتور بنزینی نیز آن را همراهی نموده و در مواقع ضروری اقدام به شارژ باتری می کند. آنطور که اعلام شده این خودروی پرنده برقی قادر است تا ۳۵۰ مایل مسافت (معادل ۵۶۳ کیلومتر) را پشت سر بگذارد.

nft-aska (1)

کابین اسکا ظرفیت حمل سه سرنشین را دارد و طبق برنامه های اولیه قرار است به سیستم خودران هوشمند مجهز شود. این سیستم توانایی هدایت در زمین و هوا را دارا خواهد بود. پیش بینی شده در زمان عرضه نهایی، این وسیله نقلیه دو رگه قیمت پایه ای در حدود ۲۰۰ هزار دلار داشته باشد. شرکت NFT در نظر دارد سرویسی اشتراکی با هزینه ماهانه ۲۰۰ الی ۳۰۰ دلار نیز راه اندازی کند.

گای کاپلینسکی (Guy Kaplinsky) رئیس هیئت مدیره NFT معتقد است اسکا صرفا ثروتمندان را نشانه نگرفته و عموم مردم می توانند از آن بهره مند شوند. متاسفانه وی درباره زمان ارایه نسخه تولیدی اسکا حرفی به میان نیاورده است.

  • تاریخ انتشار : 13 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :