بی وای دی e2 تمام برقی معرفی شد؛ هاچ بکی جذاب که می توانست راهی خیابان های ایران شود - شرکت لیزینگ ایران خودرو

بی وای دی (BYD) یکی از بزرگ ترین سازندگان خودروهای الکتریکی در جهان است. طبق آمار موسسه Jato این کمپانی چینی توانسته سال گذشته حدود ۹۵ هزار خودروی برقی تولید کند که البته اکثر آنها توسط مشتریان داخلی (چینی) خریداری شده اند.

در حال حاضر بی وای دی چند شاسی بلند و سدان الکتریکی را در سبد محصولات خود دارد. طبق اخبار منتشر شده توسط برخی سایت های چینی و روسی، ظاهرا قرار است یک مدل هاچ بک تمام الکتریکی نیز به جمع این مدل ها بپیوندد.

byd e2 (11)

این هاچ بک e2 نامگذاری شده و از طراحی ظاهری و داخلی بروز و مدرنی برخوردار است. با ۴,۲۴۰ میلی متر طول، ۱,۷۶۰ میلی متر عرض و ۲,۶۱۰ میلی متر فاصله محوری بی وای دی e2 ابعادی مشابه فولکس واگن گلف دارد.

بی وای دی e2

ظاهرا هاچ بک جدید چینی ها از پلتفرمی اختصاصی بهره برده و نسخه ای برقی شده از یک مدل بنزینی نیست. وظیفه تامین نیروی این خودرو را یک موتور الکتریکی که روی محور جلو نصب شده، بر عهده دارد. این موتور می تواند ۹۵ اسب بخار قدرت تولید کند.

byd e2 (12)

در حالی که بسیاری از خودروهای برقی با باتری لیتیوم یونی تولید می شوند، بی وای دی تصمیم گرفته e2 را با باتری نیکل– هیدرید فلز (NiMH) راهی بازار کند. درباره ظرفیت این باتری اطلاعاتی منتشر نشده، اما به گفته بی وای دی، e2 بر اساس استاندارد NEDC تا ۳۶۰ کیلومتر مسافت به شارژ مجدد نیازی نخواهد داشت. از آنجایی که استاندارد NEDC شباهت های کمی با شرایط واقعی دارد، پیش بینی می شود باتری e2 در کاربردهای روزمره بین ۲۰۰ الی ۲۲۰ کیلومتر دوام بیاورد.

byd e2 (10)

در داخل کابین نمایشگر ایستاده و تبلت مانندی که در قسمت میانی داشبورد نصب شده، جلب توجه می کند. این نمایشگر ۱۰ اینچی تا ۹۰ درجه قابلیت چرخش داشته و در حالت افقی یا عمودی قابل استفاده است. مثل محصولات تسلا، تقریبا تمامی امکانات خودرو از طریق نمایشگر سیستم اینفوتینمنت کنترل می شوند.

در لیست تجهیزات بی وای دی e2 نمایشگر دیجیتال پشت فرمان نیز به چشم می خورد، هر چند مشخصات آن در دست نیست. با توجه به ویژگی های فنی، بعید به نظر می رسد که بی وای دی e2 قیمت زیادی داشته باشد. این خودرو برای عرضه در اواخر تابستان امسال برنامه ریزی شده و برای اطلاع از قیمت نهایی باید تا آن موقع صبر کرد.

گفتنی است که در شرایط نرمال اقتصادی، با توجه به عرضه چند محصول از کمپانی BYD در ایران، چنین خودرویی نیز می توانست از شانس قابل توجهی برای عرضه در بازار ایران داشته باشد اما با توجه به تحریم های صنعت خودروسازی، چند وقتی است که فعالیت شرکت کارمانیا (نماینده BYD در ایران) کمرنگ شده است و از این رو به نظر می رسد که انتظار عرضه این خودرو کاملا تازه در بازار کشورمان کمی دور از ذهن باشد.

  • تاریخ انتشار : 17 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :