تولید ایران خودرو در اردیبهشت نصف شد / دپوی ۴۸ هزار خودرو در پارکینگ ایران‌خودرو - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، تازه‌ترین گزارش عملکرد ماهانه ایران‌خودرو که بر روی سایت کدال قرار گرفت، حاکی از آمارهای جدیدی از وضعیت این خودروساز کشور در اردیبهشت ماه امسال است.

بر اساس این بررسی تجارت‌نیوز، ایران‌خودرو در دوره یک‌ماهه منتهی به اردیبهشت ماه امسال از محل فروش محصولاتش بیش از ۶۶۳ میلیارد تومان درآمد داشته که معادل درآمد سایپا و حدود ۹ برابر پارس‌خودرو در این دوره بوده است.

مطالعه بیشتر: وضعیت تولید ایران‌خودرو در سال ۹۷ / شایعه افزایش سرمایه این خودروساز

میزان تولید ایران‌خودرو در اردیبهشت ماه امسال نسبت به اردیبهشت سال گذشته با افت شدید همراه بوده است. تولید محصولات ایران‌خودرو در اردیبهشت ماه امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افت ۵۸ درصدی مواجه شده و از تولید ۶۴ هزار دستگاه به کمتر از ۲۷ هزار دستگاه رسیده است.

به همین ترتیب میزان فروش محصولات ایران‌خودرو نیز در اردیبهشت امسال نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. فروش ایران‌خودرو در اردیبهشت ماه سال گذشته بیش از ۶۵ هزار خودرو بوده در حالی که این مقدار در اردیبهشت ماه امسال به یک‌پنجم و معادل ۱۴ هزار خودرو رسیده است.

این خودروساز با میانگین ۸۶۶ دستگاه تولید روزانه در اردیبهشت ماه سال جاری ۲۶ هزار و ۸۶۳ دستگاه خودرو تولید کرده که بخش اعظم تولیدش مربوط به گروه پژو بوده است. میزان تولید و فروش سایپا در اردیبهشت ماه امسال حدود ۴۰ درصد بیشتر از ایران‎‌خودرو بوده است.

در اردیبهشت ماه امسال، ایران‌خودرو تقریبا تنها نیمی از تولیدات خود را به فروش رسانده است. این شرکت خودورساز از تعداد ۲۶ هزار تولیدات خود، حدود ۱۴ هزار دستگاه خودرو را به فروش رسانده است و بقیه خودروها به مابقی خودروهای موجود در پارکینگ این شرکت اضافه شده است.

با توجه گزارش‌های ماهانه، شرکت ایران‌خودرو در پایان اردیبهشت ماه سال جاری ۴۸ هزار و ۵۹۱ خودروی دپوشده در پارکینگ داشته است؛ این در حالی است که تازه‌ترین گزارش سایپا نیز نشان می‌دهد که این خودرو ساز در همین دوره بیش از ۷۸ هزار خودرو و پارس‌خودرو نیز بیش از ۱۸ هزار خودروی دپوشده در پارکینگ دارند.

در مجموع، سه خودروساز سایپا، پارس‌خودرو و ایران‌خودرو در پایان اردیبهشت ماه امسال بیش از ۱۴۵ هزار خودروی دپو شده در پارکینگ خود داشته‌اند.

مطالعه بیشتر: چرا خودروسازان خودروها را به مردم تحویل نمی‌دهند؟ / ۱۵۰ هزار خودروی ناقص در انبار خودرویی‌ها

میزان تولید، فروش و درآمد ایران‌خودرو

میزان تولید و فروش محصولات ایران‌خودرو در اردیبهشت ماه امسال نسبت به فروردین ماه به ترتیب ۷۱ و ۲۴ درصد افزایش داشته و از سوی دیگر، میزان درآمد حاصل از فروش محصولات با رشد ۴۵ درصدی همراه بوده است. میزان رشد تولید و فروش سایپا بیشتر از ایران‌خودرو بوده است.

میزان درآمد حاصل از فروش محصولات ایران‌خودرو با ۴۵ درصد رشد از ۴۵۵ میلیارد تومان در فروردین ماه امسال به بیش از ۶۶۳ میلیارد تومان در اردیبهشت ماه رسیده است.

ایران‌خودرو در دوماهه نخست سال جاری حدود ۴۲ هزار دستگاه خودرو تولید کرده و طی همین دوره ۲۵ هزار و ۲۶۵ دستگاه از محصولاتش را در مجموع معادل ۱٫۱ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده است.

مطالعه بیشتر: اولین آمار تولید خودروسازان در سال ۹۸ / تولید خودرو نصف شد

  • تاریخ انتشار : 02 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :