تولید صدا توسط خودروهای برقی در اروپا اجباری می شود - شرکت لیزینگ ایران خودرو

یکی از ایراداتی که به خودروهای برقی نسبت داده می شود، عدم تولید صدا توسط آنها است. این امر می تواند خطراتی به دنبال داشته باشد، زیرا عابرین پیاده، دوچرخه سواران یا افرادی که دارای مشکل بینایی هستند، متوجه حضور خودروهای برقی در اطراف خود نشده و ممکن است به این دلیل تصادفاتی رخ دهد.

برای مقابله با خطرات این چنینی، اتحادیه اروپا تمامی سازندگان اتومبیل های الکتریکی را ملزم کرده که از اول جولای (دهم تیر ماه) محصولات جدید خود را به وسیله تولید صدا مجهز کنند. البته ظاهرا مدل هایی که اکنون روی خط تولید قرار دارند، تا سال ۲۰۲۱ مشمول این قانون نمی شوند.

2020-aston-martin-rapide-e-in-the-uk-for-the-first-time-heads-to-silverstone_7

طبق قانونی که الزام استفاده از سیستم اخطار آکوستیک خودرو (Acoustic Vehicle Alert System) نامگذاری شده، اتومبیل های الکتریکی حین حرکت با سرعت ۲۰ کیلومتر یا بیشتر باید حداقل صدایی ۵۶ دسیبلی تولید کنند. این صدا باید به گونه ای باشد که افزایش یا کاهش سرعت خودرو را نیز منعکس کند.

صدایی با حجم ۵۶ دسیبل چندان هم بلند نیست و می توان آن را معادل صدای کارکرد یک یخچال فریزر، کولر یا حتی مسواک برقی دانست. این در حالی است که موتورهای درون سوز به طور میانگین صدایی با بلندی ۷۵ دسیبل تولید می کنند و طبق قانون اروپایی ها صدای خودروهای برقی نباید از این حد تجاوز کند.

در حال حاضر مدلی مثل نیسان لیف به تولید کننده صدا مجهز شده، اما راننده این امکان را دارد که آن را با استفاده از یک دکمه خاموش کند.

قانون جدید اروپایی ها درباره نوع صدای تولیدی چیزی را مشخص نکرده و به نظر می رسد کمپانی های مختلف مجاز خواهند بود صدای اختصاصی خود را توسعه دهند.

گفتنی است آمریکایی ها نیز در تلاش هستند قوانین مشابهی را از سال آینده اجرا کنند. بر اساس قوانینی که سازمان ایمنی ترافیک بزرگراه‌ های ملی ایالات متحده (NHTSA) تصویب کرده، تمامی مدل های برقی باید حین حرکت با سرعت حداقل ۳۰ کیلومتر در ساعت از خود صدا تولید کنند.

  • تاریخ انتشار : 08 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :