تویوتا قهرمان مسابقات لمان ۲۰۱۹ شد؛ برتری شکننده در غیاب رقبای اصلی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

مسابقات ۲۴ ساعته لمان یکی از مهم ترین و قدیمی ترین رقابت های اتومبیلرانی جهان است که از سال ۱۹۲۳ در شهری به همین نام در فرانسه برگزار می شود. در طول دهه های گذشته اگر چه تویوتا یکی از شرکت کنندگان اصلی این سری مسابقات بوده، اما بنا به دلایلی از جمله بدشانسی نتوانسته بود در بالاترین کلاس یعنی LMP1 به مقام قهرمانی دست پیدا کند.

toyota1 (1)

اما با کنار رفتن رقبای قدرتمندی مثل آئودی، پورشه و حتی پژو، به نوعی راه برای قهرمانی ژاپنی ها باز شده و تویوتا توانست سال گذشته عنوان قهرمانی لمان ۲۰۱۸ را از آن کند.

در رقابت های امسال نیز که چند روز پیش برگزار شد، باز هم تویوتا با خودروی TS050 هیبریدی که فرناندو آلونسو شاخص ترین راننده آن بود، به مقام اول دست یافت تا تنها خودروساز ژاپنی باشد که دو بار در لمان به پیروزی رسیده است. به غیر از آلونسو، سباستین بوئمی (Sebastien Buemi) و کازوکی ناکاجیما (Kazuki Nakajima) دیگر راننده های این خودرو بودند.

2019-Le-Mans-Result-16-Jun-19-3-15-53-PM-750x400

رده بندی کلاس LMP1

قهرمانی تویوتا در لمان ۲۰۱۹ جنجال هایی را به همراه داشت. در اواخر مسابقه خودروی شماره ۷ تویوتا – به رانندگی مایک کان وی (Mike Conway)، کاموی کابویاشی (Kamui Kobayashi) و خوزه ماریا لوپز (José María López) – پیشتاز بود. در دور ۳۶۷ از ۳۸۵ یکی از سنسورهای این خودرو درباره سوراخ شدن تایر اخطار داد.

اما به گفته تویوتا این سنسور ظاهرا خراب بوده و در پیت استاپ به اشتباه تایری دیگر تعویض شده که این مساله نیز باعث عقب افتادن خودروی شماره ۷ از شماره ۸ شد، بنابراین می توان گفت که اگر این حادثه روی نمی داد، عملا خودرو دیگری از این تیم به مقام قهرمانی می رسید.

تیم Signatech Alpine Matmut با ۱۷ دور اختلاف نسبت به قهرمان اصلی مقام اول کلاس LMP2 را بدست آورد. در این کلاس تیم های Jackie Chan DC Racing و TDS Racing در رده های دوم و سوم ایستادند.

le mans 2019 lmp2

رده بندی کلاس LMP2

در کلاس GTE Pro لمان ۲۰۱۹، رقابت سختی بین شرکت های فورد، ب ام و، شورولت، استون مارتین و فراری جریان داشت که در نهایت این تیم ایتالیایی AF Corse بود با خودروی فراری ۴۸۸ GTE EVO به برتری رسید. در کلاس پایین رده GTE Am هم با از رده خارج شدن تیم Keating Motorsports، تیم Team Project 1 به عنوان قهرمان شناخته شده است.

2019-Le-Mans-Result-16-Jun-19-3-16-00-PM-750x400

رده بندی کلاس GTE Pro

مسابقات ۲۴ ساعته لمان ۲۰۱۹ را می توان پایان یک دوره در تاریخ این رقابت ها نامید. از سال ۲۰۲۰ بالاترین کلاس این مسابقات تحت عنوان ابر اتومبیل ها و با قوانین جدیدی برگزار خواهند شد. هدف از این کار تشویق خودروسازان برای حضور با سریع ترین ساخته های خیابانی خود عنوان شده است. انتظار می رود استون مارتین والکری یکی از این مدل ها باشد.

  • تاریخ انتشار : 18 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :