خودرو در یک ماه گذشته چقدر ارزان شد؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، همزمان با حرکت نزولی قیمت دلار و نوسان آن در محدوده ۱۳ هزار و ۳۰۰ تومان، از گوشه و کنار بازار خودرو نیز خبرهایی به گوش می‌رسد که از قرار گرفتن خودرو در شیب ملایم کاهش قیمت‌ها حکایت دارد.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد با تایید این خبر می گوید: هم‌اکنون قیمت‌ها نسبت به ماه قبل با ۲۵درصد افت روبه‌روست و اگر تقاضا در بازار خودرو همچنان کاهش یابد، قیمت‌ها کاهش بیشتری را تجربه خواهند کرد.

اگرچه بنا به اظهارنظر برخی کارشناسان، کاهش قیمت دلار دلیل اصلی کاهش قیمت خودرو بوده است اما نمی توان از عوامل دیگری از جمله کم شدن تقاضا و نزدیک شدن این آمار به میزان تولید خودرو در کشور چشم پوشید. حالا با پایین آمدن هرچند اندک قیمت‌ها، این سوال در ذهن شمار زیادی از خریداران ایجاد می شود که آیا روند کاهش قیمت ها ادامه دار خواهد بود یا خودرو نیز مانند تعداد زیادی از کالاها مدت کوتاهی در سراشیبی کاهش قیمت قرار و چند صباح دیگر قیمت آن دوباره اوج می گیرد.
بازاری که تب کرد و حالا به رخوت دچار است

برای بررسی وضعیت بازار و با خبر شدن از دلایل کاهش قیمت خودرو در روزهای اخیر، به سراغ تعدادی از نمایشگاه داران خودرو در شهر مشهد می‌رویم، تعداد زیادی از نمایشگاه‌داران ضمن اذعان به موضوع کاهش قیمت خودرو نسبت به ماه های گذشته این روند نزولی را تا چند ماه آینده باشیب ملایم پیش‌بینی می‌کنند.

یکی از نمایشگاه داران باسابقه در خیابان گاز مشهد می‌گوید: از یک ماه قبل افت قیمت ها شروع شد. البته پیش از آن شاهد اوج گرانی خودرو در اسفند سال گذشته بودیم که این روند تا اواخر فروردین امسال ادامه داشت.

وی درباره شرایط بازار در زمان گرانی خودرو در مقایسه با رکود بازار خاطر نشان می‌کند: نمی‌دانم علت چیست که وقتی خودرو گران می شود بازار فروش وضعیت بهتری دارد ولی وقتی قیمت‌ها پایین می‌آید هم فروشنده و هم خریدار رغبتی برای انجام معاملات ندارند و امروز بازار با افت شدیدی همراه است و طبق شنیده های ما این رکود در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت.

یکی از نمایشگاه‌داران دیگر در خیابان خرمشهر ضمن اشاره به نگاه مردم به خودرو به عنوان یک کالای سرمایه‌ای می‌گوید: با شروع روند روبه رشد قیمت خودرو تعدادی از مردم با هدف سرمایه‌گذاری، به خرید خودرو اقدام کردند. گاهی خبردار می‌شدیم که یک نفر پنج خودرو را به صورت همزمان ثبت‌نام کرده است و همین هیجانات خرید بود که تعداد زیادی از مردم را به سمت خرید خودرو کشاند و به جرئت می‌توان گفت تعداد کمی از خرید های بازار خودرو واقعی است و بیشتر با هدف سرمایه گذاری وارد این بازار می‌شوند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان اتومبیل مشهد نیز می‌گوید: هم‌اکنون قیمت‌ها نسبت به ماه قبل با افت حدود ۲۵ درصد روبه‌روست و اگر تقاضا در بازار خودرو همچنان کاهش پیدا کند، قیمت‌ها کاهش بیشتری را تجربه خواهند کرد.

وی می‌افزاید: در اواخر فروردین امسال جهش غیرمنطقی در بازار خودرو داشتیم که این جهش‌ها حتی در مقطعی به بیش از ۵۰درصد رسید اما خوشبختانه یکی از عوامل این وضعیت که همان درج قیمت‌های غیرواقعی در فضای مجازی بود، با ورود دادستانی و مسئولان نظارتی، از سایت های مختلف فضای مجازی حذف شد.

دلیل افزایش قیمت را متوجه کارخانه های سازنده می‌دانیم

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران مشهد در ادامه به یکی از دلایل دیگر گرانی خودرو در کشور اشاره می‌کند و می‌گوید: درخصوص خودروهای داخلی ما دلیل افزایش قیمت را متوجه کارخانه‌های سازنده می‌دانیم چرا که جو بازار خودرو در دست دو شرکت اصلی سازنده است و به دلیل این که این دو رقیبی ندارند، به هر شکل و با هر کیفیتی، محصولشان را وارد بازار می‌کنند. از طرف دیگر، شاهدیم با ثبت نام‌های دراز مدت، به عنوان یک بانک اقتصادی سرمایه مردم را جمع آوری می‌کنند اما متاسفانه به تعهداتشان عمل نمی‌کنند و به صورت قطره‌چکانی خودروها را وارد بازار می‌کنند. مجموع همین اقدام‌ها باعث بالا رفتن قیمت خودرو می‌شود.

وی درباره ادعای مدیران دو شرکت تولید کننده خودرو مبنی بر انبار شدن تعداد زیادی خودرو به دلیل کمبود قطعه، می‌گوید: اگر کمبود قطعه دارند، چرا به ثبت‌نام‌های مجدد و متشنج کردن بازار اقدام می‌کنند؟ چرا برای چهار ماه آینده ثبت‌نام و بعد از چهار ماه نبود قطعه را بهانه می‌کنند؟ این شرکت‌ها با این نوع فروش، ثبات بازار را به هم می‌ریزند و با جدیت بیشتری باید از طریق دستگاه‌های نظارتی برعملکرد آن ها نظارت شود.

مصوبات اخیر مجلس برای تولید خودروی ارزان

رمضانعلی سبحانی فر، نماینده مردم سبزوار و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، برخلاف رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران مشهد میزان بالای تقاضا را دلیل اصلی گرانی خودرو می‌داند و در پاسخ به این سوال که از سوی کمیسیون صنعت مجلس با هدف تنظیم قیمت خودرو چه اقداماتی شده است، می‌گوید: در مجلس برای سامان‌دهی قیمت خودرو دو موضوع دنبال می‌شود. یکی به قوانین و مقررات سامان‌دهی بازارخودرو برمی‌گردد که هفته گذشته آخرین مصوبه آن را در مجلس به بحث گذاشتیم و موضوع دوم تاکید بر حمایت از تولیدکنندگان خودروست، یکی دیگر از موضوعاتی که تعداد زیادی از مردم و نمایشگاه‌داران در پی اطلاع از آن بودند، چگونگی نظارت مجلس بر فعالیت دو شرکت خودروساز کشور است.

رمضانعلی سبحانی‌فر در جواب، می‌گوید: باید بر نحوه توزیع خودرو، نظارت شود تا خودرو به دست مصرف کننده واقعی‌اش برسد و یک فرد با هدف سود بالا طی یک سال، به خرید چندین خودرو اقدام نکند. برای رسیدن به این مهم، اقداماتی را انجام داده ایم و نظارت بیشتری را بر فعالیت خودرو سازان اعمال خواهیم کرد.

منبع: روزنامه خراسان

  • تاریخ انتشار : 26 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :