مالیات بر معاملات، قیمت خودرو را ارزان نمی‌کند - شرکت لیزینگ ایران خودرو

یک کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که مالیات بر معاملات خودرو چقدر جدی است و تا چه میزان می‌تواند بر روند قیمت‌ها تاثیر بگذارد؟ به تجارت‌نیوز گفت: در حال حاضر هم مالیات نقل و انتقال خودرو وجود دارد و افراد مالیات بر نقل و انتقال می‌دهند. این نوع اخذ مالیات‌ها خیلی در قیمت خودرو تاثیر ندارد. چنانچه دولت‌ها رقم مالیات را بیش از اندازه افزایش دهند معاملات غیررسمی در بازار خودرو تشدید می‌شود؛ چرا که افراد برای اینکه از این مالیات‌ها فرار کنند قول‌نامه‌های دستی را تنظیم می‌کنند.

فربد زاوه در ادامه افزود: مالیات بر معاملات قیمت خودرو را ارزان نخواهد کرد و این اقدام راهکار صحیحی برای کنترل قیمت خودرو نیست.

مطالعه بیشتر: خودرو دیگر گران نمی‌شود / قیمت پراید ۱۰ میلیون حباب دارد

او به چرایی افزایش قیمت خودرو در یک سال اخیر اشاره و اظهار کرد: قیمت خودرو به دلیل افزایش نقدینگی و منابع مالی سرگردان جامعه گران شده است. دولت هر کاری می‌کند جز اینکه مساله را بتواند حل کند. تنها راهکار عدم افزایش تورم بر کالاهایی همچون خودرو این است که بانک‌ها انضباط مالی پیدا کنند و اضافه برداشت‌ها کنترل شود.

مطالعه بیشتر: قیمت خودرو در سال ۹۸ مجددا گران می‌شود

زاوه در پاسخ به این پرسش که قیمت خودرو در فصل تابستان گران می‌شود یا خیر؟ پاسخ داد: هنوز سیاست‌های پولی و انضباط مالی دولت تغییری نکرده است؛ از این رو می‌توان انتظار داشت در دراز مدت شاهد تورم قیمت خودرو باشیم و قیمت خودرو نیز احتمالا افزایش می‌یابد.

  • تاریخ انتشار : 14 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :