هشت هزار خودرو مانده در گمرک در آستانه شماره گذاری و ورود به بازار - شرکت لیزینگ ایران خودرو

واردات خودرو از چند ماه گذشته به یکی از پر بحث‌ترین موضوعات تبدیل شده است، به طوری که در سال گذشته به دلیل شرایط خاص ارزی ورود آن به کشور متوقف شد. در ۱۲ دی ۱۳۹۷ خبری منتشر شد، مبنی بر اینکه شورای عالی هماهنگی اقتصادی مجوز ترخیص ۱۳ هزار خودرو را صادر کرده است، بر همین اساس دولت مصوبه ای را در تاریخ ۱۶ دی ۱۳۹۷ در خصوص نحوی ترخیص خودروها ابلاغ کرد.
اما در هفته های گذشته «مشکلات صدور گواهی اسقاط خودروهای فرسوده و تاخیر ناشی ‌از آن در شماره‌گذاری خودرو های وارداتی» باعث شده بود که حتی پس از خروج خودروها در گمرک نیز پروسه شماره گذاری و ورود این خودروها به خیابان ها با اخلال مواجه شود.

حالا به گفته مهدی دادفر، سخنگوی انجمن وارد کنندگان خودرو: «در نهایت پرونده دو ساله ترخیص خودروها می‌توان گفت کم کم در حال بسته شدن است. تا کنون ۸۶۰۰ ثبت سفارش انجام شده که از این تعداد ۷۵۰۰ دستگاه از گمرک خارج و ترخیص شده است. از زمان شماره‌گذاری نزدیک به ۴۸ ساعت طول می‌کشد تا نهایتا خودرو به دست مشتریان برسد.»

این در حالیست که قیمت نهایی خودروهای وارداتی مانده در گمرک هنوز روشن نشده است. سازمان حمایت مسئول اعلام فرمول محاسبه این قیمت است اما هنوز این فرمول به واردکنندگان و مشتریان ابلاغ نشده است و با توجه به تاخیر سازمان حمایت در اعلام قیمت و به ‎منظور حل مشکل متقاضیان، فرمولی برای تعیین قیمت خودروها به نسبت جریمه دیر کرد و سود مشارکت و سایر موارد در نظر گرفته شد و در قالب تفاهم‎نامه‌ای بین مشتری و وارد کننده ارائه شده است تا خریداران بتوانند در نهایت خودروهایشان را تحویل بگیرند. در این تفاهم‎نامه، واردکنندگان متعهد شده‌اند به محض اعلام قیمت‎ها از سوی سازمان حمایت، در صورتی ‎که قیمت اعلامی کمتر باشد، مابه‌التفاوت قیمت را به شماره حساب خریداران واریز کرده و چنانچه بیشتر شود، مشتری موظف است مابه‎التفاوت قیمت را به واردکننده پرداخت کند.

دادفر همچنین در ارتباط با وضعیت ترخیص خودروها اظهار کرد «با توجه به اینکه شرکت‌های وارد کننده موظف بودند تمام مراحل ثبت‌سفارش خودرو را از ابتدا انجام دهند، تاکنون ۸ هزار و۸۰۰ ثبت‌سفارش انجام شده است و براساس اظهارات شرکت‌های واردکننده بخش زیادی از این خودروها از گمرک ترخیص شده است. وی درادامه گفت: به جز ۸ هزار و ۸۰۰ خودروی ثبت‌سفارش شده، در حال حاضر ۲ هزار و ۸۰۰ خودرو به‌دلیل داشتن ثبت‌سفارش غیر‌قانونی و پرونده‌های قضایی امکان ترخیص ندارند. همچنین تعداد ۳ هزار و ۳۰۰ خودروی دیگر نیز به دلایل گوناگون از جمله مشکلات منشا ارزی با بانک مرکزی، ناقص بودن پرونده و همچنین مشکلات تطبیق گواهینامه‌های استاندارد امکان ترخیص ندارند.»

واردات خودرو

بنابراین پرونده تحویل خودرو به مشتریان فکر می‌کنم ظرف یک ماه آینده تمام خواهد شد و کلیه خودروها احتمالا در این مدت به دست مشتریان می‌رسد. پروسه بازسازی و تعمیرات نیز به محض خروج فرآیندهای آن انجام شده و نزدیک به یک ماه است که این کارها صورت گرفته است. با توجه به این که از زمان ترخیص‌ها یک ماه می‌گذرد، پروسه تعمیرات و بازسازی بر روی خودروهای ذکر شده به خوبی انجام شده اما به دلیل مشکلات شماره‌گذاری خودرو های مذکور به دست مشتریان نرسیده بود. ناگفته نماند اگر مشکلی توسط پلیس راهور ناجا ایجاد نشود، این خودروها ظرف مدت ذکر شده به مشتریان تحویل داده می‌شود.

با این وجود به دلیل روشن نبودن قیمت تمام شده این خودروها، پیش بینی تاثیر ورود هشت هزار دستگاه خودرو وارداتی در گمرک مانده به بازار امکان پذیر نیست، طبیعتا در صورت کمتر بودن قیمت تمام شده این خودروها نسبت به قیمت های فعلی رایج در بازار، می توان انتظار کاهش نسبی قیمت خودروهای وارداتی در بازار را داشت، در غیر این صورت اما رکود تشدید شده چرا که به یکباره انبوهی از خودروهای وارداتی گران قیمت و البته بی مشتری سر از نمایشگاه های خودرو در می آورند که به تشدید رکود تابستانی بازار خودرو دامن می زند.

  • تاریخ انتشار : 22 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :