چرا قیمت‌ها در بازار خودرو کاهشی شد؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

قیمت‌ها در بازار خودرو ریزشی شد و خودروهای داخلی بین یک تا ١٠‌ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، این موضوع درحالی رخ می‌دهد که خودروهای خارجی هم روند کاهش قیمت را در پیش گرفته‌اند. با این وجود زمانی افشار، رئیس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو می‌گوید وعده خودروسازان برای تزریق تعداد بالای خودرو به بازار موجب شده است که قیمت‌ها هیجانی کاهش داشته باشد.

این درحالی است که فرهاد احتشام‌زاده، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو هم از شروع ترخیص خودروهای وارداتی معطل در گمرک توضیح می‌دهد که این موضوع تاثیر اندکی روی بازار خودروهای خارجی گذاشته است.

کاهش قیمت به شرط افزایش عرضه

قیمت خودرو در بازار کاهشی شده است. با این حال بسیاری از دست‌اندرکاران معتقدند که بازار این روزها خلوت‌تر از همیشه است و نه خریداری به بازار ورود می‌کند، نه فروشنده‌ای در این نوسان قیمتی پیدا می‌شود. زمانی افشار، رئیس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو با بیان اینکه بازار کشش افزایش دوباره قیمت‌ها را ندارد، گفت: «در سال‌های گذشته نمایشگاه‌های فروش خودرو، روزی حداقل ۵ دستگاه و هفته‌ای حدود ۴٠ دستگاه خودروی صفر می‌فروختند، اما حالا در بهترین شرایط تعداد فروش خودرو به ۵ دستگاه در هفته نمی‌رسد».

او در رابطه با چرایی کاهش قیمت می‌گوید: «براساس آن‌چه سایپا اعلام کرده تا مهر ماه قرار است ٢٢٠‌ هزار خودرو به بازار عرضه شود. انتشار این خبر جو روانی مثبتی را در بازار ایجاد کرد و موجب کاهش قیمت‌ها شد».

او با بیان اینکه در صورت افزایش عرضه خودرو، قیمت‌ها دوباره کاهش پیدا خواهد کرد، ادامه داد: «البته این موضوع به ‌شرطی ادامه پیدا می‌کند که عرضه خودرو به بازار افزایش یافته و خودروسازان نسبت به تحویل خودروها به مشتریان سرعت بیشتری داشته باشند».

این فعال بازار در رابطه با تاثیر قیمت‌گذاری توسط شورای رقابت بر قیمت‌ها در بازار هم گفت: «بازگشت شورای رقابت تنها زمانی می‌تواند موثر باشد که روند عرضه از سوی شرکت‌های خودروساز به روال سابق برگردد، در غیر این صورت بازگشت شورای رقابت دردی از بازار دوا نخواهد کرد».

به گفته او، شورای رقابت تنها می‌تواند روی قیمت‌های کارخانه دخالت کند، درحال حاضر مشکل قیمت‌های بالایی است که در بازار گفته می‌شود.

در بازار چه خبر است؟

آن‌گونه که فعالان بازار می‌گویند قیمت پراید از ۵٧‌ میلیون تومان حالا به حدود ۵۴‌ میلیون تومان رسیده است. دیگر محصول خانواده پراید یعنی مدل ۱۳۱ نیز قیمت ۴٨‌ میلیون تومانی را به نام خود ثبت کرده است که نشان‌ می‌دهد این خودرو به نسبت هفته گذشته حدود یک‌ میلیون تومان ارزان‌تر شده است. از بازار تیبای صندوق‌دار هم خبر می‌رسد این خودرو با قیمت ۵۶‌ میلیون از سوی فروشندگان عرضه می‌شود که نسبت به هفته گذشته ٣‌ میلیون تومان افت داشته است. ساینا هم در هفته گذشته به قیمت ۶٣‌ میلیون و ۵٠٠‌ هزار تومان رسید. این خودرو نیز مانند تیبا صندوق‌دار کاهش حدود ٣ میلیونی تومانی را تجربه کرده است.

در بخش خودروهای داخلی نیز ساندرو استپ‌وی از ٢۴٠‌ میلیون تومان به ٢٠۵‌ میلیون تومان، پژو ٢٠٧ اتومات از ٢٠۵‌ میلیون تومان به ١٧٩‌ میلیون تومان، پژو ۴٠۵ از ٩٣‌ میلیون تومان به ٨٣‌ میلیون تومان، سمند ال‌ایکس از ٩٧‌ میلیون تومان به ٨۶‌ میلیون تومان، پژو ٢٠۶ تیپ ٢ از ١١٠‌ میلیون تومان به ٩۶‌ میلیون تومان و پژو ٢٠۶ تیپ ۵ از ١٣٠‌ میلیون تومان به ١١۶‌ میلیون تومان رسیده است.

اما کاهش قیمت‌ها در خودروهای مونتاژی شیب تندتری داشته و قیمت محصولات این خانواده بین ۵٠ تا ١٠٠‌ میلیون تومانی کاهش یافته‌اند. به‌عنوان نمونه خودرو پژو ٢٠٠٨ از ۴٨٠‌ میلیون تومان به ٣۶٠‌ میلیون تومان، اکسنت از ٣٧٠‌ میلیون تومان به ٣٠٠‌ میلیون تومان و ‌هایما اس٧ از ۴٠٠‌ میلیون تومان به ٣١٠‌ میلیون تومان رسیده است.

با وجود اینکه ترخیص خودروهای در گمرک مانده هم آغاز شده، اما قیمت خودروهای وارداتی کاهش کمتری را تجربه کرده‌اند. درحال حاضر سوناتا هیبرید، ۷۹۰‌ میلیون تومان از سوی فروشندگان عرضه شده است. سانتافه با قیمت ۹۸۰‌ میلیون تومان در بازار خرید و فروش ‌شد. توسان هم با قیمت ۸۳۰‌ میلیون تومان در بازار موجود است. النترا درحال حاضر ۵۴۰‌ میلیون تومان از سوی فروشندگان به خریداران عرضه می‌شود.

منبع: شهروند

  • تاریخ انتشار : 02 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :