گردباد فولکس واگن جهنم سبز را در نوردید؛ رکورد جدید فولکس واگن ID R در نوربرگ رینگ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

خودروی تمام الکتریکی شرکت فولکس واگن ID R با رانندگی "رومین داماس" توانست یک دور پیست نوربرگ رینگ که طولی معادل ۱۲٫۹ مایل (۲۰٫۷ کیلومتر) دارد را در عرض ۶ دقیقه و ۵٫۳۳۶ ثانیه در نوردد.

پیش از این رکورد این پیست اعجاب انگیز موسوم به جهنم سبز که دارای ۱۵۶ پیچ است در دستان خودروی الکتریکی Nio EP9 بود که از ۴ موتور الکتریکی نیرو می گیرد و حداکثر قدرت آن به ۱۳۴۱ اسب بخار می رسد. این ابرخودرو با سرمایه گذاری چینی ها ساخته شده توانسته بود در سال ۲۰۱۷ زمان ۶ دقیقه و ۴۵٫۹۰ ثانیه را به ثبت برساند.

داماس که پیش از این رکورد مسیر کوهستانی پیکس پیک(Pikes Peak) را با فولکس واگن ID R ثبت کرده بود توانست در دور پنجم و آخر خود این زمان را به ثبت برساند. او درباره ثبت این رکورد می گوید

ما به شدت بعد از هر دوری که طی می کردیم بر روی ایجاد تعادل بهتر در خودرو کار کردیم. پس از هر دور من زمان سریع تری را به ثبت می رساندم و شما باید اعتماد به نفس خود را در چنین پیستی حفظ کنید تا توانایی افزایش فشار بر روی خودرو را داشته باشید. پیکس پیک یکی از بزرگ ترین افتخارات دوران ورزشی من است. اما نکته مهم این است که ما توانستیم در عرض یک سال خودرو را ارتقا دهیم. سال گذشته پس از شکستن رکورد پیکس پیک بسیاری از افراد از عملکرد ما متعجب شدند. اما امسال ما در حال کار بر روی لیمیت و حداکثر توانایی خودرو هستیم.

فولکس واگن برای ثبت این زمان ID R را با تغییرات اساسی روانه نوربرگ رینگ کرده است. مسیر پیکس پیک مملو از پیچ های تند در ارتفاع بالا است و شما نیاز به حداکثر نیروی رو به پایین و شتاب گیری را دارید زیرا بخش عظیمی از مسیر را پیچ های کم سرعت تشکیل می دهد.

با این که مسیر نوربرگ رینگ طولی مشابه با پیکس پیک دارد اما یک چالش کاملا متفاوت است. مسیرهای مستقیم طولانی و پیچ های پر سرعت بخش عظیمی از پیست نوربرگ رینگ را تشکیل می دهد. فولکس واگن دو موتور الکتریکی و تنظیمات باتری ها که در پیکس پیک استفاده کرده بود را در اینجا نیز حفظ کرده است با این تفاوت که سیستم مدیریت انرژی را برای رسیدن به حداکثر سرعت خودرو در زمان سریع تر تغییر داده است و حداکثر قدرت آن نیز در حدود ۶۷۱ اسب بخار است.

فولکس واگن ID R

همچنین فولکس واگن پکیج آیرودینامیکی جدیدی با الهام از خودروهای فرمول ۱ که شامل یک بال جدید، اسپیلیتر جلو جدید و سیستم کاهش نیروی درگ که توانایی کاستن از نیروی رو به پایین (downforce) تا ۲۰ درصد را دارد برای ثبت این رکورد استفاده کرده است.

یکی از مهم ترین دست آوردهای فولکس واگن ID R این است که در حدود ۶ ثانیه زمان بهتری به نسبت رکورد پیست که برای سال های سال دست نخورده مانده بود را ثبت کرده است. در سال ۱۹۸۳ استفان بلوف با پورشه ۹۵۶ توانسته بود زمان ۶ دقیقه و ۱۱٫۱۳ ثانیه را به ثبت برساند که برای ۳۵ سال رکورد پیست باقی مانده بود. سال گذشته تیمو برنارد با خودروی کانسپت مسابقه ای پورشه ۹۱۹ EVO (که نسخه ارتقا یافته قهرمان چندین دوره بالاترین کلاس مسابقات استقامت و لمانز یعنی LMP1 پیش از ترک پورشه از این مسابقات است) زمان رعب آور و دست نیافتنی ۵ دقیقه ۱۹٫۴۵ ثانیه را به ثبت رسانده بود. این خودرو از یک موتور ۲ لیتری V-4 هیبریدی با حداکثر قدرت ۷۱۰ اسب بخار بعلاوه ۴۳۳ اسب بخار نیرو از موتور الکتریکی قدرت می گیرد.

  • تاریخ انتشار : 05 June 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :