بازگشت قیمت ها به سایت های خرید و فروش خودرو و املاک - شرکت لیزینگ ایران خودرو

پس از گذشت حدود سه ماه از حذف قیمت ها از وب سایت‌های آگهی آنلاین، اکنون سایت‌های دیوار و شیپور قیمت‌های خودرو و املاک دوباره برای کاربران به نمایش می‌گذارند. پلتفرم باما نیز که بر بازار خودرو متمرکز است، اکنون قیمت خودروها را برگردانده است. حذف قیمت‌ها اگرچه در اردیبهشت ماه و اوج فعالیت دلال‌ها در این پلتفرم‌ها، در بازار خودرو و املاک تاثیر مثبتی گذاشت اما در ادامه، بیشتر باعث سردرگمی خریداران املاک و خودرو شد.

از سوی دیگر هفته گذشته «جواد جاویدنیا»، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور در مصاحبه‌ای با دیجیاتو در پاسخ به چرایی این بلاتکیلفی عنوان کرده بود که حذف قیمت‌ها از این پلتفرم‌ها اقدامی مقطعی از سوی دادستانی کل کشور بوده است. او همچنین گفته بود که اعتقاد دارد اگر پلتفرم‌ها قیمت سقف و کف داشته‌ باشند می‌توانند به شکل جدی تبدیل به تنظیم کننده‌ی بازار شوند.

به گفته جاویدنیا، دادستانی کل کشور از ابتدا مخالف این مسئله بود که قیمت‌ها به صورت دائم برداشته شوند. او می‌گوید تاکیدی که این معاونت به شکل مکتوب و شفاهی داشته، حذف موقت قیمت‌ها به عنوان یک راهکار بوده است. آنطور که جاویدنیا توضیح می‌دهد، پس از اقدام اولیه از سوی دادستانی، چند دستگاه دیگر وارد این حوزه می‌شوند و مسئولیت را به دست می‌گیرند و نتیجه چنین اتفاقی، همین است که هنوز پس از ماه‌ها تکلیف انتشار قیمت‌ها در پلتفرم‌های آگهی مشخص نیست و باید زودتر این مسئله تعیین تکلیف شود.

انتشار مصاحبه دیجیاتو با سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، باعث شده است تا پلتفرم‌های آگهی آنلاین تصمیم به بازگشت قیمت‌ها بگیرند. هرچند شنیده‌های دیجیاتو حاکی از این است که دستور ارسال شده برای این پلتفرم‌ها جهت حذف قیمت‌ها، صرفاً برای ۴۸ ساعت بوده است.

اکنون باید این تصمیم را اقدامی مناسب در راستای بازگشت شفافیت به بازار خاکستری خرید و فروش در شرایط اقتصادی این روزهای کشور توصیف کرد، چرا که طی چند ماه گذشته، قیمت بسیاری از املاک یا خودروهای دست دوم عملا نامشخص بود و همین امر ضمن تشدید رکود، فضای گل آلودی را برای بهره برداری حداکثری واسطه ها ایجاد کرده بود و موجب نارضایتی خریداران و فروشندگان را فراهم می آورد، اما حالا با بازگشت قیمت‌ها، امید است که شرایط بازار به سمت شفافیت پیش رود و بساط واسطه گران از دو بازار مهم املاک و خودرو برچیده شود.

  • تاریخ انتشار : 28 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :