بوش به منظور افزایش عمر و کارایی باتری ها، آنها را به اینترنت متصل می کند - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شرکت معروف بوش در نظر دارد از هوش ازدحامی ابری برای کنترل و مانیتورینگ سرعت افت کارایی باتری ها استفاده کند. این تکنولوژی نوین با کاهش سرعت فرسودگی سلول های باتری، عمر خودروهای الکتریکی را افزایش داده و در عین حال از میزان هزینه های نگهداری چنین مدل هایی می کاهد.

اگر دارای لپتاپ یا تلفن همراه هوشمند هستید، حتما متوجه شده اید که کارایی باتری آن به مرور کاهش پیدا می کند. برای اتومبیل های الکتریکی نیز اتفاق مشابهی رخ خواهد داد، چرا که این مساله یکی از ویژگی های ذاتی باتری های لیتیوم یونی است.

بوش با توسعه هوش مصنوعی ابری می خواهد مشکل افت کارایی باتری ها را حل کند. نرم افزاری که برای این منظور طراحی شده، به طور پیوسته با بررسی جداگانه هر یک از سلول های تشکیل دهنده باتری های لیتیوم یونی، داده هایی را جمع آوری می کند. این داده ها به فضای ابری ارسال شده و در صورت تشخیص افت کارایی با سرعتی بیش از حد، نرم افزار اخطار صادر می کند.

بوش

عواملی وجود دارند که باعث تسریع روند افت کارایی باتری ها می شوند. شارژ سریع منظم یکی از این عوامل است که با افزایش تعداد دفعات شارژ باتری را دچار مرگ زودرس می کند. شرایط دمایی سخت (بسیار سرد و بسیار گرم) و رانندگی بیش از حد اسپرت دو عامل دیگری هستند که در کاهش عمر باتری ها نقش زیادی دارند.

نرم افزاری که بوش توسعه داده با تحت نظر گرفتن پارامترهایی مثل دریافت الکتریسیته بیش از حد توسط باتری یا تولید گرمای زیاد، فرایند شارژ شدن را در حالتی بهینه قرار می دهد. برای مثال اگر هوا خیلی سرد یا بیش از حد گرم باشد، این نرم افزار از شارژ کامل و صد در صدی باتری جلوگیری می کند. به گفته ژرمن ها هوش مصنوعی با گذشت زمان هوشمندتر شده و شباهت های موجود را بین پک های باتری پیدا می کند.

Bosch is connecting batteries to the internet to help EVs go the extra (1)

بر اساس نتایج تحقیقات اولیه بوش، تکنولوژی جدید این کمپانی پیشگام می تواند عمر پک باتری را تا ۲۰ درصد افزایش داده و زمان دقیق را برای سرویس باتری به دارندگان خودروهای الکتریکی اطلاع دهد.

احتمالا می دانید که در یک اتومبیل برقی، باتری گران ترین قطعه است. تولید این قطعه نیازمند صرف منابع زیادی بوده و هزینه هایی بالایی دارد. حال متوجه می شوید که چرا نسخه الکتریکی کیا سول با قیمت بیشتری نسبت به همزاد بنزینی به فروش می رسد.

روشن است که هر چقدر باتری عمر بیشتری داشته باشد، مالکین از مسافت قابل پیمایش خودروی خود اظهار رضایت نموده و دیرتر به فکر تعویض باتری یا خودرو خواهند افتاد. ناگفته نماند تکنولوژی پیشرفته بوش به عنوان بخشی از یک برنامه پایلوت مشغول گذراندن مراحل آزمایشی است.

  • تاریخ انتشار : 13 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :