خزان ایران‌خودرو در بهار امسال / ساخت زیان انباشته ۱٫۷ هزار میلیاردی طی ۳ ماه - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، تازه‌ترین گزارش عملکرد سه‌ماهانه ایران‌خودرو که بر روی سایت کدال قرار گرفت، حاکی از آمارهای جدیدی از وضعیت این خودروساز کشور در بهار امسال است.

بر اساس این بررسی تجارت‌نیوز، ایران‌خودرو در بهار امسال از محل فروش محصولاتش بیش از ۴٫۳ میلیارد تومان درآمد داشته است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، ایران‌خودرو در این دوره دارای ۲۴٫۶ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۷ معادل پنج درصد رشد داشته است.

همچنین ایران‌خودرو در پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۸ معادل ۱۳۳ درصد دارایی خود یعنی ۳۲٫۸ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ معادل ۱۰ درصد افزایش داشته است.

میزان تولید ایران‌خودرو در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته با افت شدید همراه بوده است. تولید محصولات ایران‌خودرو در بهار امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افت ۴۷ درصدی مواجه شده و از تولید ۱۳۱ هزار دستگاه به کمتر از ۷۰ هزار دستگاه رسیده است.

در بهار سال ۱۳۹۸ ایران‌خودرو در قسمت موجودی کالای پایان دوره خود ۴۸ هزار و ۸۰۵ دستگاه خودرو به ارزش هزار و ۲٫۶ هزار میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

به همین ترتیب میزان فروش محصولات ایران‌خودرو نیز در بهار امسال نسبت به سال گذشته کاهش داشته است. فروش ایران‌خودرو در بهار سال گذشته بیش از ۱۲۶ هزار خودرو بوده در حالی که این مقدار در بهار امسال تقریبا به یک‌سوم و معادل ۵۲ هزار خودرو رسیده است.

در سال ۱۳۹۷، ایران خودرو ۱۲۶ هزار و ۸۷۳ دستگاه را به ارزش ۶٫۵ هزار میلیارد تومان به فروش رسانده در حالی که این رقم در بهار امسال به ۴٫۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

طبق صورت مالی منتشره وضعیت سودآوری این شرکت از زیان انباشته هشت هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۷ با رشد ۲۲ درصدی طی سه ماه، به بیش از ۹٫۸ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین ایران‌خودرو طی سه‌ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ بیش از ۱٫۷ هزار میلیارد تومان زیان خالص ساخته، این در حالی هست که این خودروساز در بهار سال گذشته سود ایجاد کرده بود.

بر اساس گزارش سه‌ماهه ابتدایی امسال، ایران‌خودرو به ازای هر سهم ۱۱۵ تومان زیان ساخته، این زیان سنگین بیش از پیش لزوم حرکت شرکت به سمت اصلاح ساختار سرمایه و افزایش سرمایه را نشان می‌دهد و شاید باعث تسریع در روند افزایش سرمایه شرکت شود.

این شرکت خودروسازی با نماد معاملاتی «خودرو» با سرمایه‌ای به حجم ۱٫۵ هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

مطالعه بیشتر: کارنامه فولاد در سالی که گذشت / سود ۲۳ درصدی سهامداران «فولاد»

  • تاریخ انتشار : 25 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :