رشد ۵۰۰ درصدی زیان انباشته خودروساز بزرگ کشور / کاهش ۱۰ هزار درصدی سود هر سهم سایپا - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، تازه‌ترین گزارش عملکرد سه‌ماهانه سایپا که بر روی سایت کدال قرار گرفت، حاکی از آمارهای جدیدی از وضعیت این خودروساز کشور در بهار امسال است.

بر اساس این بررسی تجارت‌نیوز، سایپا در بهار امسال از محل فروش محصولاتش بیش از ۱٫۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است.

طبق صورت‌های مالی منتشره، سایپا در این دوره دارای ۲۶٫۶ هزار میلیارد تومان دارایی بوده که در مقایسه با پایان سال ۱۳۹۷ معادل ۹ درصد رشد داشته است.

همچنین سایپا در پایان خرداد ماه سال ۱۳۹۸ معادل ۱۱۳ درصد دارایی خود یعنی ۳۰٫۱ هزار میلیارد تومان بدهی داشته که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ معادل ۱۱ درصد افزایش داشته است.

میزان تولید سایپا در بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته با افت همراه بوده است. تولید محصولات سایپا در بهار امسال نسبت به دوره مشابه سال گذشته با افت ۱۶ درصدی مواجه شده و از تولید ۱۰۹ هزار دستگاه به حدود ۹۲ هزار دستگاه رسیده است.

در بهار سال ۱۳۹۸ سایپا در قسمت موجودی کالای پایان دوره خود ۹۳ هزار و ۲۷۷ دستگاه خودرو به ارزش ۳٫۲ هزار میلیارد تومان را به ثبت رسانده است.

به همین ترتیب میزان فروش محصولات سایپا نیز در بهار امسال نسبت به سال گذشته افت شدید داشته است. فروش سایپا در بهار سال گذشته بیش از ۱۰۸ هزار خودرو بوده در حالی که این مقدار با کاهش ۵۵ درصدی در بهار امسال تقریبا نصف شده و به ۴۸ هزار خودرو رسیده است.

در بهار سال ۱۳۹۷، سایپا ۱۰۸ هزار و ۳۳۲ دستگاه را به ارزش ۲٫۸ هزار میلیارد تومان به فروش رساند در حالی که این رقم در بهار امسال به ۱٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده و بیش از ۴۵ درصد افت داشته است.

مطالعه بیشتر: دخل‌وخرج خودروسازان در ۶ سال اخیر / ضرر چندین برابری سودهای سال‌های قبل (اینفوگرافیک)

طبق صورت مالی منتشره وضعیت سودآوری این شرکت از زیان انباشته ۶٫۷ هزار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۷ با رشد ۱۲ درصدی طی سه ماه، به بیش از ۷٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین شرکت سایپا در بهار سال گذشته ۱٫۱ هزار زیان انباشته داشته که با رشد ۵۶۳ درصدی در بهار امسال به بیش از ۷٫۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین سایپا طی سه‌ماهه ابتدایی سال ۱۳۹۸ حدود ۸۰۰ میلیارد تومان زیان خالص ساخته، این در حالی هست که این خودروساز در بهار سال گذشته سود ایجاد کرده بود.

بر اساس گزارش سه‌ماهه ابتدایی امسال، سایپا به ازای هر سهم ۲۰۲ ریال زیان ساخته که نسبت به بهار سال گذشته بیش از ۱۰ هزار درصد کاهش داشته، این زیان سنگین بیش از پیش لزوم حرکت شرکت به سمت اصلاح ساختار سرمایه و افزایش سرمایه را نشان می‌دهد و شاید باعث تسریع در روند افزایش سرمایه شرکت شود.

این شرکت خودروسازی با نماد معاملاتی «خساپا» با سرمایه‌ای به حجم ۳٫۹ هزار میلیارد تومان در بورس اوراق بهادار در حال فعالیت است.

مطالعه بیشتر: خزان ایران‌خودرو در بهار امسال / ساخت زیان انباشته ۱٫۷ هزار میلیاردی طی ۳ ماه

  • تاریخ انتشار : 28 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :