رمز و راز اوپل کورسا برای کسب لقب ایرودینامیک ترین خودروی سوپر مینی جهان - شرکت لیزینگ ایران خودرو

کمپانی آلمانی اوپل ادعا می کند نسل ششم کورسا عنوان ایرودینامیک ترین خودروی جهان در کلاس سوپر مینی ها را در اختیار دارد. این شرکت ضریب درگ کورسا ۲۰۲۰ را برابر با ۰٫۲۹cd و مساحت سطح روبرویی را برابر با ۲٫۱۳ متر مربع اعلام کرده است.

nuova-opel-corsa

با تکیه بر این ویژگی ها، اوپل کورسا ۲۰۲۰ در مقایسه با نسل قبل بسیار بهینه تر شده و فاکتورهایی چون مصرف سوخت و میزان آلایندگی را وارد فاز جدیدی می کند.

da89fe7d-2020-opel-corsa-4

به منظور دستیابی به ایرودینامیکی فوق العاده، مهندسین راهکاری جالب و فراگیر در پیش گرفته اند. برای مثال قسمت تحتانی اتاق اوپل کورسا ۲۰۲۰، از زیر موتور تا محور عقب، با یک پنل پوشانده شده و حالتی صاف و یکدست دارد؛ استفاده از این پنل باعث می شود جریان هوا از زیر اتاق بهتر عبور کند.

6331c041-2020-opel-corsa-5

اسپویلر سقفی دیگر المانی است که سبب بهبود جریان هوای عبوری و کاهش تلاطم آن می شود. این اسپویلر در سرعت های بالا نیز به کمک خودرو آمده و پایداری آن را افزایش می دهد.

0a038f20-2020-opel-corsa-6

اما شاید جالب ترین ویژگی ایرودینامیکی اوپل کورسا ۲۰۲۰ را بتوان ورودی های هوای فعال جلوپنجره دانست. این ورودی ها در زمان هایی که دمای موتور مناسب بوده و نیازی به هوای خنک نیست، بسته می شوند.

fa86ba1b-2020-opel-corsa-8

هنگام حرکت در سربالایی یا خیابان های شهری، ورودی های جلوپنجره باز می شوند

در زمان بسته بودن، جریان هوا به سمت اطراف دماغه و پایین خودرو هدایت شده و ضمن بهبود ایرودینامیک مصرف سوخت کاهش پیدا می کند. باز و بسته شدن این ورودی ها کاملا خودکار بوده و بستگی به دمای موتور و سرعت حرکت دارد. ورودی های فعال پیش از این اکثرا در مدل های رده بالایی چون ب ام و سری ۵ و ۷ به کار گرفته می شدند، اما استفاده از آنها در مدل های عادی و ارزان قیمت نیز بتدریج در حال گسترش است.

ناگفته نماند کمپانی اوپل که از سال ۲۰۱۷ به عضویت گروه پژو-سیتروئن (PSA) در آمده، مراحل تست و ارزیابی ایرودینامیک کورسا ۲۰۲۰ را در تونل باد دانشگاه اشتوتگارت و در انستیتوی تحقیقاتی مهندسی خودرو و موتور وسایل نقلیه انجام داده است.

  • تاریخ انتشار : 31 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :