مشارکت تویوتا و بی وای دی برای تولید خودروهای برقی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شرکت تویوتا اخیرا توافق نامه ای را با کمپانی بی وای دی (BYD) امضا کرده که بر اساس آن، این دو خودروساز ژاپنی و چینی در راستای توسعه اتومبیل های برقی همکاری خواهند کرد. این اتومبیل ها مخصوص بازار چین توسعه یافته و در نیمه اول دهه ۲۰۲۰ با برند تویوتا به فروش خواهند رسید.

طبق توافق نامه امضا شده، تویوتا و بی وای دی که پیش از این رقیب همدیگر به حساب می آمدند، چند مدل سدان و شاسی بلندهایی با سقف کوتاه را طراحی و تولید خواهند کرد؛ باتری این مدل ها نیز به صورت مشترک ساخته خواهد شد.

بی وای دی

حتما می دانید که تویوتا با ارایه پریوس هیبریدی در دهه ۹۰ میلادی آغازگر عصری جدید در صنعت خودرو شد. بی وای دی نیز به عنوان اولین خودروساز جهان که تولید انبوه مدل های هیبریدی شارژی را کلید زد، شناخته می شود؛ همچنین از سال ۲۰۱۵ به این طرف بی وای دی رتبه اول تولید و فروش خودروهای برقی و هیبریدی شارژی دنیا را مدام از آن خود کرده است.

همانطور که اشاره کردیم تویوتا و بی وای دی رقابت سختی را در بازار داخلی چین دارند. همکاری این دو شرکت در زمینه تولید مدل های سبز الکتریکی و کاهش گازهای آلاینده را می توان یک گام بزرگ در امتداد هدفی مشترک دانست.

تویوتا اگر چه جهانیان را با خودروهای هیبریدی آشنا کرد، اما در زمینه اتومبیل های تمام الکتریکی از قافله عقب مانده و عرصه را به دیگر خودروساز معروف ژاپنی یعنی نیسان واگذار کرده است.

تا همین چندی پیش خبری از ارایه مدلی برقی از سوی تویوتا نبود، تا اینکه در نمایشگاه خودروی شانگهای این شرکت از نسخه تمام الکتریکی کراس اوور C-HR برای بازار چین پرده برداری کرد. این نسخه با نام IZOA از سال آینده در پر جمعیت ترین کشور دنیا به فروش خواهد رسید.

7bd6ecb4-toyota-byd-evs-for-china-1-768x432

گفتنی است تویوتا برای عرضه مدل های برقی شده (هیبریدی و تمام الکتریکی) خیز برداشته و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ نیمی از فروش جهانی خود را به چنین مدل هایی اختصاص دهد.

  • تاریخ انتشار : 21 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :