نقشه تویوتا برای تسخیر فضا؛ جزئیات تکمیلی از پروژه خودرو ماه نورد ژاپنی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

اسفند ماه گذشته بود که اولین خبرها در رابطه با همکاری شرکت تویوتا با آژانس کاوش های هوا فضای ژاپن (به اختصار JAXA) در راستای تولید یک خودروی ماه نورد پیشرفته به گوش رسید. در آن زمان اطلاعات زیادی درباره این پروژه منتشر نشد، اما با گذشت چند ماه اکنون تویوتا نقشه راهی را در اختیار رسانه قرار داده و به جزئیات بیشتری اشاره کرده است.

خودرو ماه نورد

نقشه راه تویوتا برنامه های سالانه این کمپانی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۷ را مشخص نموده و ۲۰۲۹ را زمان شروع به کار خودروی ماه نورد نشان می دهد.

فاز اول همکاری تویوتا و JAXA شامل تحقیقات مشترک می شود. بر اساس برنامه ریزی ها امسال این دو به بررسی تکنولوژی های مورد نیاز برای حرکت روی سطح ماه پرداخته و طرح های اولیه از پروتوتایپ خودروی ماه نورد را توسعه می دهند.

سال آینده قطعات آزمایشی و نمونه اولیه از این خودروی پیشرفته تولید گشته و در سال ۲۰۲۱ وارد فاز تست و ارزیابی خواهد شد. در سال ۲۰۲۲ تویوتا مدلی را در ابعاد واقعی توسعه داده و ارزیابی های بیشتری را در زمینه سیستم قوای محرکه انجام خواهد داد.

ارایه طراحی اصلی و ساخت یک نمونه مهندسی از خودروی ماه نورد تویوتا برای سال ۲۰۲۴ برنامه ریزی شده و سرانجام در سال ۲۰۲۷ نسخه نهایی تولید و تست های نهایی را پشت سر خواهد گذاشت. این خودرو در سال ۲۰۲۹ به سطح ماه ارسال خواهد شد.

طرح های مفهومی که پیشتر در اسفند ماه منتشر شده اند، خودروی ماه نورد تویوتا را با ۶ چرخ و دو فضانورد نشان می دهند. اگر این طرح ها به واقعیت نزدیک باشند، پروژه مشترک تویوتا و JAXA اندازه ای برابر با دو ون میکروباس داشته و ظرفیت حمل دو سرنشین را دارا خواهد بود.

ماه نورد تویوتا در اصل یک پیل سوختی بوده و با تبدیل هیدروژن فشرده به الکتریسیته انرژی مورد نیاز برای حرکت و سیستم های پیشرفته را تامین خواهد کرد. خودروساز ژاپنی در روزهای آتی برای مدیریت این پروژه یک دپارتمان اختصاصی پایه گذاری کرده و تا پایان سال تعداد کارکنان آن را به ۳۰ مهندس خواهد رساند.

  • تاریخ انتشار : 19 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :