هایما M5 مدل ۲۰۱۷ در آستانه تولید در ایران خودرو خراسان؛ سدانی سایز متوسط با موتور توربو - شرکت لیزینگ ایران خودرو

آنطور که از خلال جلسه مجمع سالانه ایران خودرو مشخص شد، این شرکت قصد دارد تا امسال مدل نسل گذشته از هایما M5 را در کشورمان تولید کند و این روزها تست های جاده ای این مدل نیز در مناطق جنوبی و گرمسیر کشور در حال انجام است. هایما در زمره خودروسازان نسبتا قدیمی چین قرار می گیرد و زمان تاسیس آن به سال ۱۹۹۱ باز می گرد.

محصولات گروه فاو هایما با نام تجاری هایما عرضه می شوند و حالا به نظر می رسد که سومین خودرو از این خانواده با نام هایما M5 یا هایما فامیلی توسط ایران خودرو در صف ورود به ایران قرار گرفته است. این شرکت از ابتدا با مشارکت مسئولان ایالت هاینان چین و کمپانی مزدا ژاپن شروع به کار کرده است و نام هایما هم مخفف دو کلمه هاینان و مزدا است. در سال ۲۰۰۶ سهام شرکت فاو توسط مزدا خریداری شد و اکنون فاو که به عنوان همکار هایما بود شریک تجاری مزدا محسوب میگردد.

حدود ۶ ماه قبل بود که شرکت ایران خودرو خراسان تولید آزمایشی هایما M5 یا همان هایما فامیلی را آغاز کرد. اما ظاهرا علیرغم آمده شدن نمونه های پیش تولید، مسائل اقتصادی و شرایط تحریم ها باعث شدند تا عرضه این خودرو به تعویق بیافتد.

لازم به ذکر است شرکت ایران خودرو خراسان همکاری خود با شرکت هایما را از سال ۱۳۹۳ با تولید محصولاتی نظیر هایما s7 دو لیتری و هایما s7 توربو شارژ و هم چنین هایما s5 آغاز کرده است و در نظر دارد محصول جدیدی دیگر از این شرکت را تولید نماید.»

هایما فامیلی یا M5 را با پیشرانه ی ۱/۶ لیتری تنفس طبیعی ۱۲۳ اسب بخار و گشتاور ۱۵۱ نیوتن متر تولید می شود. این پیشرانه می تواند به جعبه دنده ۵ سرعته ی دستی و یا ۶ سرعته ی اتوماتیک متصل شود و توان خود را به چرخ های جلو برساند.

هایما M5

هایما M5 کوچک‌ ترین عضو خانواده هایما در بازار کشور است که هنوز مشخص نیست به چه قیمت و در چه زمانی توسط گروه خودروسازی ایران خودرو به مشتریان عرضه مى شود. این خودرو داراى طول ۴۶۸۹ میلی متر، عرض ۱۸۰۶ میلی متر، ارتفاع ۱۴۷۷ میلی متر است و همچنین از فاصله ۲۶۸۵ میلی متر برای نصب محورهای جلو و عقب آن استفاده شده است که نسخه اتوماتیک خودرو وزن ۱۳۵۰ کیلوگرمی داشته و در نسخه دستی خودرو شاهد وزن خشک ۱۳۲۵ کیلوگرمی هستیم.

البته که هایما در نمایشگاه خودروی پکن ۲۰۱۸، آمادگی خود را برای نصب پیشرانه های گوناگون دیگر با توجه به سفارش های مختلف اعلام کرده بود. برای همین قرار است که در آینده ی نزدیک هایما فامیلی جدید با پیشرانه ی ۱/۲ لیتری توربو هم عرضه شود و با گشتاور بیشتر نسبت به نسخه ی تنفس طبیعی ۱/۶ لیتری، شتاب اولیه بهتری را در خودرو ایجاد کند. از سویی دیگر احتمال داده می شود که هایما فامیلی بازار ایران مانند هایما S5، محصولی متفاوت با نسخه های رایج این کمپانی چینی باشد. پیشرانه ۱/۵ لیتری توربو ۱۶۱ اسب بخار با گشتاور ۲۲۳ نیوتن متر به همراه جعبه دنده ی ۶ سرعته ی اتوماتیک، از مواردی است که شاید ایران خودرو آن را برای هایما فامیلی بازار ایران سفارش گذاری کند.

بر اساس تصاویر، گویا ایران خودرو فعلا برنامه ی عرضه ی هایما M5 نسل جدید را ندارد و قرار است نمونه ی قبلی مدل ۲۰۱۷ را به بازار ایران بیاورد. همچنین با توجه به قیمت عرضه این خودرو در بازار چین، می توان حدس زد که در بازار ایران نیز هایما M5 براساس مدل های پیشرانه و آپشن در محدوده قیمتی ۱۵۰ الی ۲۲۰ میلیون تومان عرضه شود و نقش رقیبی برای چری آریزو ۵ یا بسترن B30 و MG 360 را بازی کند.

  • تاریخ انتشار : 24 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :