پیش فروش خودروهای وارداتی کلاهبرداری است - شرکت لیزینگ ایران خودرو

با وجود آنکه هنوز ممنوعیت واردات خودرو به کشور باقی است اما در بعضی از رسانه ها خبر از پیش فروش خودروهای خارجی شنیده می شود.این درحالیست که با توجه به موانع قانونی و فنی (مربوط به نقل و انتقالات پول بین ایران و خارج از کشور)، اساسا امکان واردات یا پیش فروش خودروهای خارجی در چنین شرایطی وجود ندارد و تنها خودروهای صفر کیلومتر موجود در بازار و گمرکات کشور، نمونه هایی هستند که پیش از ابلاغ قانون ممنوعیت واردات خودرو در بهار ۹۷ وارد مرزهای کشور شده اند.

در همین رابطه دبیر انجمن واردکنندگان خودرو با بیان اینکه پیش فروش خودروهای خارجی کلاهبرداری است، گفت:

«مردم فریب شرکت‌های متخلف را نخورند.»

مهدی دادفر اظهار داشت:

«اگر شرکتی نسبت به پیش‌فروش خودروهای خارجی اقدام کند، مرتکب کار خلاف شده است. تنها شرکت کرمان خودرو که پس از ۱۶ مرداد سال گذشته از طریق گشایش LC و با مجوز ثبت سفارش نسبت به واردات خودرو اقدام کرده بود، حالا در حال ترخیص ۲ هزار دستگاه آزرا ۲۰۱۹ است که پیش فروش این خودروها مانعی ندارد. در حال حاضر فقط فروش فوری با تحویل ۲۰ تا ۳۰ روزه قانونی است و در غیر این صورت امکان تحویل خودرو بابت پیش‌فروش فراهم نیست و خریداران متضرر خواهند شد.»

خودروهای خارجی

واردات ۱۲۵ هزار دستگاه خودرو به شکل غیر قانونی واقعیت ندارد

وی در ادامه در مورد بحث‌های مطرح ‌شده مبنی بر واردات ۱۲۵ هزار دستگاه خودروی خارجی با رانت یک خانواده و با اظهارنامه جعلی که اخیراً از سوی رئیس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس مطرح شده بود نیز گفت: «سالانه حداکثر ۷۵ هزار دستگاه خودرو توسط ۴۰ نمایندگی به کشور وارد شده است و فقط در سال ۹۱ به واردات ۱۰۰ هزار دستگاهی رسیدیم. مجموع واردات خودرو در ۱۰ سال قبل به ۸۰۰ هزار دستگاه هم نمی‌رسد. در این شرایط چطور ممکن است یکباره ۱۲۵ هزار دستگاه خودرو به کشور وارد شود؟»

وی تاکید کرد:‌ «این موضوع واقعیت ندارد و احتمالا اطلاعات اشتباه باعث اعلام این مطلب شده است.»

  • تاریخ انتشار : 30 July 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :