آیا یک خودرو برقی واقعا سبز و دوستدار محیط زیست است؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

خودروهای برقی هنگام تردد گاز آلاینده ای تولید نمی کنند، به همین جهت این دسته از وسایل نقلیه معمولا با عبارت هایی چون "سبز" و "دوستدار محیط زیست" تبلیغ می شوند. اما در این بین برخی باور دارند که استفاده از چنین عباراتی برای یک خودروی برقی چندان صحیح نیست، چرا که الکتریسیته لازم برای به حرکت در آوردن این خودرو، کماکان از سوخت های فسیلی تامین می شود.

power plant

برای بررسی این مساله قصد داریم نگاهی به وضعیت تامین انرژی الکتریسیته ایالات متحده که یکی از پیشرفته ترین کشورهای جهان است، داشته باشیم. اگر این موضوع برایتان جذابیت دارد، با ادامه مطلب دیجیاتو را همراهی نمایید.

سبز بودن یک خودروی برقی ارتباط مستقیمی با محل زندگی افراد دارد

میزان سبز بودن یک خودروی برقی تا حد زیادی به این بستگی دارد که در کدام ایالت آمریکا، آن را به شارژر وصل کنید. برای مثال در ویرجینیای غربی ۹۶ درصد الکتریسیته از نیروگاه هایی با سوخت زغال سنگ تامین می شود. ایالت های دیگری چون وایومینگ، کنتاکی و میزوری هم تا ۷۵ درصد از الکتریسیته خود را از زغال سنگ به دست می آورند. بیش از ۵۰ درصد از الکتریسیته نه ایالت دیگر که عمدتا در قسمت های مرکزی قرار دارند، از سوخت زغال سنگ تولید می شود.

ev-coal-placeholder-2-1920x1080

میزان الکتریسیته تولید شده توسط نیروگاه های زغال سنگ سوز در ایالت های مختلف آمریکا در سال ۲۰۱۶

به گزارش واشینگتن پست، تا سال ۲۰۱۷ چهارصد نیروگاه زغال سنگ سوز در ایالات متحده فعالیت داشته و حدود ۲۷ درصد از الکتریسیته کل کشور آمریکا در سال ۲۰۱۸ به وسیله این نیروگاه ها تامین شده است.

۲۷ درصد از برق آمریکا به وسیله نیروگاه های زغال سنگ سوز تولید می شود

با توجه به تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولتمردان، وابستگی آمریکا به نیروگاه های زغال سنگ سوز هر ساله کمتر می شود. برای نمونه در سال ۱۹۹۷ برابر با ۵۲٫۸ درصد از الکتریسیته این کشور از زغال سنگ به دست می آمد، حال آنکه این رقم در سال ۲۰۱۴ به ۳۹ درصد کاهش یافته است.

چه چیزی جای زغال سنگ را در آمریکا می گیرد؟

ایالات متحده نیاز بالایی به الکتریسیته دارد. با ظهور خودروهای برقی این مساله شدت گرفته و بر میزان تقاضا افزوده شده است. در سال های اخیر وابستگی به نیروگاه های گاز طبیعی در مقایسه با نیروگاه های زغال سنگ سوز و اتمی بیشتر شده، زیرا منابع گاز طبیعی در آمریکا فراوان بوده و قیمت آن نیز کمتر است. اما با وجود چنین مزایایی به دلیل مشکل آلایندگی نمی توان تمام الکتریسیته مورد نیاز را از نیروگاه های گازی تامین کرد.

carbon-dioxide-accumulation-hits-highest-level-in-human-history-1200x9999

گاز طبیعی در ۱۹ ایالت آمریکا – از جمله کالیفرنیا، ویرجینیا و ماساچوست – به عنوان منبع اصلی تولید الکتریسیته به شمار می رود. در سال ۲۰۱۷ طبق آمار ۱۸۰۰ نیروگاه گازی در مجموع ۳۴ درصد از برق ایالات متحده را تولید کرده اند.

۳۴ درصد از برق ایالات متحده را نیروگاه های گازی تولید می کنند

به غیر از گاز طبیعی، نفت نیز نقش پر رنگی در تولید الکتریسیته آمریکا ایفا می کند، طوری که در خاک این کشور پهناور بیش از ۱,۰۰۰ نیروگاه نفت سوز وجود دارد. از بین ایالت های مختلف، هاوایی بیش از بقیه وابسته به نیروگاه های نفتی بوده و ۶۰ درصد از الکتریسیته خود را از طریق این نیروگاه ها تامین می کند.

نیروگاه های اتمی اگر چه اثراتی منفی بر آب و هوا و تغییرات جوی ندارند، اما حتما می دانید که چالش های خاص خود را داشته و در مواقعی می توانند خطرآفرین باشند.

حدود ۶۰ نیروگاه هسته ای فعال در ایالات متحده ۲۰ درصد از الکتریسیته مصرفی را تولید می کنند

در حال حاضر حدود ۶۰ نیروگاه هسته ای فعال در ایالات متحده وجود دارد. اکثر این نیروگاه ها در شرق رودخانه میسیسیپی در ایالت هایی چون ایلینوی، کارولینای شمالی و جنوبی و همچنین ایالت های میانه ساحل اقیانوس اطلس واقع شده اند. روی هم رفته نیروگاه های هسته ای وظیفه تولید تقریبا ۲۰ درصد از الکتریسیته آمریکا را بر عهده دارند.

us nuclear power plant

راهکارهای سبزتری چون هیدروالکتریک بیشتر در شمال غربی پسیفیک به کار گرفته می شوند. در این مناطق نیروگاه های برق آبی بیش از نیمی از الکتریسیته مورد نیاز ایالت های واشینگتن، اورگن و آیداهو را تولید می کنند. بیش از ۵۰ درصد از برق ایالت ورمانت هم به واسطه حرکات امواج دریا تولید می شود. تقریبا ۱۴۰۰ نیروگاه برق آبی در ایالات متحده وجود دارند که حدود ۷ درصد از کل الکتریسیته را تامین می کنند.

۷ درصد از الکتریسیته آمریکا به وسیله نیروگاه های برق آبی تولید می شود

نیروگاه های بادی هم با سرعت بالایی رو به گسترش هستند و تعداد آنها اکنون به عدد ۱۰۰۰ رسیده است. ۷ درصد از الکتریسیته آمریکایی ها توسط توربین های بادی تولید می شود. در ایالت هایی چون آیووا، داکوتای جنوبی، کانزاس و اکلاهاما بیش از ۲۵ درصد از الکتریسیته از انرژی باد به دست می آید.

wind turbines

گستردگی مزارع توربین های بادی در ایالات متحده

در سال ۲۰۱۸ دو درصد از الکتریسیته ایالات متحده از انرژی خورشیدی استخراج شده است

در سال های اخیر بهره برداری از انرژی خورشیدی نیز به ویژه در غرب آمریکا پیشرفت های قابل توجهی داشته است. از بین ایالت های مختلف کالیفرنیا بیشتر از بقیه از این انرژی بهره برداری می کند. در این ایالت ۱۰ درصد از انرژی الکتریسیته توسط پنل های خورشیدی تولید می شود. نوادا با ۶ درصد و ورمانت با ۴ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

Solar-farm

به طور کلی در سال ۲۰۱۸ تنها ۲ درصد از الکتریسیته کشور ایالات متحده از انرژی خورشیدی استخراج شده است. با وجود این انرژی خورشیدی در کانون توجه قرار گرفته و انتظار می رود در سال های آینده این منبع سهم بیشتری در تولید برق داشته باشد.

اینها برای یک خودروی برقی چه معنایی دارند؟

همانطور که مشاهده می کنید در کشور پیشرفته ای مثل ایالات متحده، میزان سبز بودن یک خودروی برقی مستقیما به مکان زندگی شهروندان بستگی دارد. احتمالا در جریان هستید که در این کشور ایالت کالیفرنیا بزرگ ترین بازار برای خودروهای برقی محسوب می شود.

بر اساس آمار در سال گذشته ۱۵۳,۴۴۲ خودروی برقی توسط اهالی کالیفرنیا خریداری شده که بیش از هر ایالت دیگری است. بد نیست اشاره کنیم این رقم در سال ۲۰۱۷ برابر با ۹۴,۸۷۳ دستگاه بود.

خودروی برقی

پس از کالیفرنیا، ایالت نیویورک با اختلاف بسیار و با ثبت فروش ۱۵,۷۵۲ خودروی برقی در رده دوم ایستاده است. واشینگتن، فلوریدا، تگزاس، نیوجرسی و ماساچوست هم به ترتیب در رتبه های بعدی قرار گرفته اند. از میان این ایالت ها، تگزاس با ۲۷ درصد به طور قابل ملاحظه ای به الکتریسیته به دست آمده از زغال سنگ وابسته است.

حال به جدول زیر با دقت نگاه کنید.

میزان انرژی به دست آمده از منابع مختلف
کالیفرنیا نیویورک
گاز طبیعی ۴۹% ۴۲%
برق آبی ۱۵% ۳۱%
انرژی خورشیدی ۱۰% ۲۰%
انرژی هسته ای ۱۰%
انرژی باد ۷%
سایر منابع ۱۰% ۶% (۱% زغال سنگ)

آمار این جدول حکایت از آن دارد که علی رغم پیشرفت های چشمگیر در بخش انرژی های سبز، کماکان تقریبا نیمی از الکتریسیته ای که برای شارژ خودروهای برقی در کالیفرنیا یا نیویورک مورد استفاده قرار می گیرد، از سوخت های فسیلی به دست می آید.

در هر حال با آنکه خودروهای الکتریکی هنوز کاملا سبز نیستند، اما نمی شود به راحتی دیگر مزایای آنها را زیر سوال برد؛ به ویژه مزیت عدم تولید گازهای آلاینده که برای کلانشهرها می تواند بسیار مفید باشد. کافیست تصور کنید تمامی خودروهای حاضر در شهری مثل تهران برقی باشند، در این صورت تا چه حد از میزان آلودگی هوا و عوارض آن کاسته خواهد شد؟

  • تاریخ انتشار : 27 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :