جنگنده پورشه برای مسابقات فرمولا E معرفی شد؛ رقابت تمام عیار خودروسازان در نبرد تمام الکتریکی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

کمپانی پورشه تنها چند روز مانده به پرده برداری رسمی از تایکان، از یک خودروی برقی دیگر رونمایی کرد. این خودرو ۹۹X Electric نام داشته و نماینده خودروساز آلمانی در مسابقات فرمول E خواهد بود.

0a08dbea-porsche-99x-electric-1

به گفته پورشه، عدد ۹ به خاطر تاکید بر "اهمیت پروژه فرمول E" دو بار در نام این خودرو تکرار شده است. علاوه بر این، ۹۹X Electric به عنوان یک پلتفرم بنیادین برای توسعه مدل های خیابانی پورشه در آینده ایفای نقش خواهد کرد.

d1704c63-porsche-99x-electric-5

از لحاظ ظاهری، پورشه ۹۹X Electric بسیار شبیه به دیگر اتومبیل های حاضر در مسابقات فرمول E طراحی شده و تفاوت چندانی با آنها ندارد. برای ایجاد تمایز، روی بدنه این خودرو هم از رنگ آمیزی و برچسب های اختصاصی مدل های مسابقه ای پورشه استفاده شده است. این مدل ها معمولا با رنگ های سیاه، سفید و قرمز از دور قابل شناسایی هستند.

d379882a-porsche-99x-electric-7

با تصمیم اتخاذ شده از سوی قانون گذاران مسابقات فرمول E، خودروسازان و تیم های حاضر باید از شاسی و باتری استاندارد یکسان استفاده کنند، اما در انتخاب قوای محرکه آزاد بوده و دارای اختیار عمل هستند. به موجب این قانون، پورشه از پیشرانه E-Performance که پیشتر در مسابقات لمان کلاس LMP1 امتحان خود را پس داده، در ۹۹X Electric استفاده کرده است.

مسابقات فرمول

روی بدنه ۹۹X Electric لوگوی شرکت های مختلفی چون تگ هوئر، هوگو باس و ودافون دیده می شود

این پیشرانه در حالت نرمال توانایی تولید ۳۳۵ اسب بخار قدرت را دارد، ولی در حالت ریس یا همان مسابقه خروجی آن به ۲۶۸ اسب بخار و در حالت حمله (Attack) به ۳۱۶ اسب بخار تقلیل می یابد. در صورت عدم اعمال محدودیت، ۹۹X Electric می تواند در عرض ۲٫۸ ثانیه شتاب صفر تا صد را محقق نموده و به نهایت سرعت ۲۸۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند.

bf1af827-porsche-99x-electric-16

مشخصات پورشه ۹۹X Electric در یک نگاه

فریتز انزینگز (Fritz Enzinger) معاون ارشد بخش موتور اسپرت پورشه درباره این خودرو گفته:

با معرفی ۹۹X Electric، ما گامی بزرگ در راستای ورود پورشه به مسابقات فرمول E بر می داریم. من برای دیدن این خودرو در پیست مسابقه مشتاق هستم.

گفتنی است در حال حاضر بسیاری از برند های شاخص صنعت خودرو نظیر نیسان، ب ام و، تاتا جگوار، دی اس، آئودی و…در مسابقات فرمولا الکتریک فعال هستند و این رقابت ها با استقبال چشمگیری مواجه شده است، با ورود پورشه و مرسدس بنز در فصل آینده شاهد داغ تر شدن این مسابقات آینده نگرانه خواهیم بود و همزمان شدن این مساله با افول هیجان فرمول یک باعث شده است تا عملا فرمولا ئی به تهدیدی برای بالاترین سطح رقابت های اتومبیل رانی در جهان مبدل شود.

  • تاریخ انتشار : 30 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :