زیباترین خودرو مسابقه ای بی ام و به حراج گذاشته می شود - شرکت لیزینگ ایران خودرو

با نزدیک شدن به فصل حراج خودروهای تاریخی و کلاسیک، تنور خبرهای مرتبط به آن ها داغ تر شده است. براساس جدیدترین خبرهای این حوزه یک خودرو مسابقه ای تاریخی بی ام و در حراجی مونته ری RM Sotheby که چندی دیگر در کالیفرنیا آمریکا برگزار می شود به حراج گذاشته خواهد شد.

در همین راستا خودرو ۳٫۵ لیتری CSL IMSA که در سال ۱۹۷۴ توسط بی ام و برای رقابت های سطح ۵ موسوم به Group 5 ساخته شده است به حراج گذاشته خواهد شد. این خودرو یکی از ۵ نمونه CSL تولید شده توسط بی ام و است. از این ۵ خودرو ۴ دستگاه به طور مستمر در مسابقات اتومبیل رانی شرکت کرده اند. این خودرو به دلیل ظاهر خاصش در آن سال ها لقب “batmoblie” گرفته بود.

از نظر تاریخی اولین مسابقه ای که CSL در آن شرکت کرد مسابقات ۲۴ ساعته دیتونا ۱۹۷۵ بود که به دلیل مشکل فنی در بخش موتور از رقابت باز ماند. گرچه بی ام و در مسابقه ۱۲ ساعته سبرینگ نیز با این خودرو شرکت کرد و برنده آن شد.

این مهم به لطف تلاش های غیرقابل وصف راننده آن یعنی برایان ردمن ممکن شد که ۷ ساعت به تنهایی پشت فرمان این خودرو قرار گرفت. در ادامه این بی ام و در رقابت ۶ ساعته سیلورستون نیز پیروز شده و در سال ۱۹۷۸ میلادی در پیست لاگونا سکا هم رکورد جدیدی از خود به ثبت رساند.

این خودرو که از شاسی ای به شماره ۹۸۷ بهره می برد به واسک پولاک یک نماینده معروف در کالیفرنیا جنوبی فروخته شد. با مرگ واسک در سال ۱۹۹۷ میلادی CSL IMSA به مالک فعلی آن هنری اشمیت نماینده بی ام و در سانفرانسیکو فروخته شد. او نیز با بی ام و خود در اکثر برنامه های مربوط به خودروهای کلاسیک مسابقه ای شرکت کرد. در هر صورت طبق پیش بینی ها ارزش حراجی این خودرو بین ۱٫۵ تا ۲٫۲ میلیون دلار خواهد بود.

مالک خوش شانس بعدی سومین فرد به غیر از شرکت بی ام و خواهد بود که دستانش به این CSL IMSA می رسد. علاوه بر خودرو مدارک ارزشمند FIA، مقالات ارزشمند دست نویس قهرمانی های این خودرو در رقابت های سال ۱۹۷۵ میلادی، عکس های قدیمی و…نیز به مالک بعدی تحویل داده خواهد شد.

بی ام و

بی ام و در سال ۲۰۱۵ یک مدل Hommage برای یادآوری و ادای احترام به این خودرو را بر پایه فن آوری روز این شرکت به معرض نمایش درآورد. پیش از این در خبری از حراج مک لارن F1 GTR در همین حراجی نوشته بودیم که می توانید در اینجا آن را مطالعه کنید.

  • تاریخ انتشار : 12 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :