پایان یک افسانه؛ خداحافظی لامبورگینی با موتور V-12 - شرکت لیزینگ ایران خودرو

طبق گزارش ها منتشر شده شرکت لامبورگینی بر سر یک دوراهی بزرگ قرار گرفته است. این زیر مجموعه گروه فولکس واگن قصد معرفی جانشین آونتادور را دارد که از سال ۲۰۱۱ تا به امروز در این شرکت تولید می شد. مسئله اصلی در بخش قوای محرکه این خودرو است. جایی که امکان تغییر موتور سنتی V-12 به موتور V-8 دو توربو وجود دارد. طبق خبرهای منتشر شده از نشریه اتومبیل هواداران این شرکت باید تا سال ۲۰۲۴ برای معرفی جانشین آونتادور صبر کنند.

گفته می شود مدیرعامل گروه فولکس واگن هربرت دایس (Herbert Diess) به دنبال کاهش مصرف سوخت محصولات این گروه و افزایش سوددهی آن هاست و در حال حاضر شرکت لامبورگینی تحت شدیدترین فشار ها قرار دارد.

البته لازم به یادآوری است که فروش محصولات این شرکت به نسبت سال ۲۰۱۰ در حدود ۴ برابر افزایش پیدا کرده است و طبق پیش بینی ها رکورد فروش ۸۰۰۰ دستگاه در سال جاری برای لامبورگینی دور از انتظار نیست. کمیته استراتژی تولید محصولات گروه فولکس واگن به دنبال کاهش هزینه ها بوده و در همین راستا قصد دارد بودجه ۸۱ میلیون دلاری لازم برای ارتقا موتور V-12 آونتادور که با توجه به قوانین جدید و سخت گیرانه تر اتحادیه اروپا (موسوم به EU7) صورت می پذیرد را فاکتور گیرند.

طبق گزارش های جدید منتشر شده جنگ داخلی در بین این گروه و مهندسین شرکت لامبورگینی در جریان است. این کمیته عنوان کرده است که می تواند برای جایگزینی نسل جدید آونتادور و هوراکان و توسعه موتور V-12 مجهز به سیستم هیبریدی رقمی معادل ۱٫۳ میلیارد دلار را تامین کند اما مهندسین لامبورگینی می گویند می توانند این توسعه را با هزینه ای کمتر از ۶۵۰ میلیون دلار پیاده سازی کنند.

به همین دلیل زمزمه جایگزینی موتور V-12 از همین حالا شنیده می شود و موتور ۴ لیتری V-8 دو توربوشارژر که قرار است در نسل بعدی هوراکان استفاده شود به عنوان گزینه اصلی بر روی میز قرار دارد.

لامبورگینی به طور سنتی از پیدایش تاسیس خود در سال ۱۹۶۴ میلادی و معرفی مدل ۳۵۰GT تا به امروز به طور پیوسته از موتور V-12 استفاده می کند. با کاهش هزینه ها امکان سوددهی بیشتر برند لامبورگینی نسبت به اصلی ترین رقیب این شرکت یعنی فراری امکان پذیر خواهد شد و رقبای قدر دیگری همچون مک لارن نیز تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. با استفاده از سیستم هیبریدی نیز امکان افزایش قدرت موتور V-8 فراهم خواهد بود.

لامبورگینی

موتور V-8 جانشین موتور V-10 هوراکان در سال ۲۰۲۵ میلادی بوده که به سیستم هیبریدی نیز مجهز خواهد بود. حداکثر قوای این پیشرانه به رقم ۸۰۰ اسب بخار می رسد. در حال حاضر موتور V-8 استفاده شده در محبوب ترین شاسی بلند این شرکت یعنی اوروس ۶۴۱ اسب بخار قدرت و ۸۵۰ نیوتن متر گشتاور بدون استفاده از سیستم هیبریدی تولید می کند.

به علاوه لازم به یادآوری است که لامبورگینی قصد عرضه مدل جدید ۴ نفره ای را دارد که به صورت یک محصول ۲+۲ گرندتورر خواهد بود.

در صورت معرفی نسل بعدی آونتادور در سال ۲۰۲۴ میلادی، نسل فعلی ۱۳ سال بر روی خط تولید این شرکت قرار خواهد داشت. پیش از این مدل مورچیه لاگو به مدت ۹ سال بر روی خط تولید قرار داشت و مدل دیابلو نیز ۱۱ سال بر روی خط تولید این شرکت بود. پر سابقه ترین محصول این شرکت اما کونتاش خواهد بود که ۱۶ سال بر روی خط تولید گاو خشمگین سنت آگاتا قرار داشت.

  • تاریخ انتشار : 18 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :