کلاسیک و مسلح؛ نسخه اصلی استون مارتین DB5 جیمز باند حراج شد - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شرکت معروف RM Sotheby's اخیرا با فروش یک دستگاه استون مارتین DB5 خبرساز شده است. این خودرو با نمونه به کار رفته در فیلم پنجه طلایی (Goldfinger) مشخصات دقیقا یکسانی داشته و تنها چهار دستگاه از آن تولید شده است.

222de383-1965-aston-martin-db5-bond-car-09

پیش از حراجی که هفته گذشته در مونته ری برگزار شد، کارشناسان پیش بینی می کردند DB5 مذکور با قیمتی بین ۴ الی ۶ میلیون دلار معامله شود؛ اما در نهایت این خودرو با قیمت ۶,۳۸۵,۰۰۰ دلار به فروش رسید. بد نیست اشاره کنیم پیش تر در سال ۲۰۱۰ یک دستگاه استون مارتین DB5 استاندارد و دست نخورده، به قیمت ۴٫۲ میلیون دلار حراج شده بود.

c31c6207-1965-aston-martin-db5-bond-car-35

احتمالا می دانید که پنجه طلایی سومین عنوان از سری فیلم های اکشن جیمز باند محسوب شده و محصول سال ۱۹۶۴ است. با ثبت رکورد ۶٫۳۸۵ میلیون دلار، این استون مارتین DB5 عنوان گران ترین خودروی جیمز باندی که تاکنون فروخته شده را از آن خود کرده است.

6b7e847f-1965-aston-martin-db5-bond-car-01

استون مارتین DB5 رکورد شکن به همان شکل اولیه خود نگهداری شده است؛ به عبارت بهتر پنل شیشه عقب مدل مورد بحث از نوع ضد گلوله بوده و امکانات جالبی چون رادار داشبورد، اسپری روغن، مسلسل های مخفی در پشت چراغ های راهنمای جلو و دستگاه دودزا دارد.

58bbc96c-1965-aston-martin-db5-bond-car-22

اما شاید جالب ترین ویژگی این اتومبیل خاص صندلی منحصر بفرد راننده آن باشد، این صندلی به گونه ای طراحی شده که می تواند راننده را در شرایط اضطراری – همانند خلبان جت جنگنده – از کابین بیرون بیندازد!

fe89e9d5-1965-aston-martin-db5-bond-car-11

به غیر از مسلسل های مخفی که صرفا صدای شلیک گلوله ها را شبیه سازی می کنند، تمامی امکانات و گجت هایی که بر شمردیم، جنبه تزئینی نداشته و می توانند وظایف خود را انجام دهند.

9993f20f-1965-aston-martin-db5-bond-car-13

لازم به ذکر است پیش از حراج استون مارتین DB5، این خودرو به طور گسترده توسط شرکت سوئیسی Roos Engineering بازسازی شده است. این شرکت یکی از ۱۳ مرکز مورد تایید متخصصین بخش Heritage استون مارتین در جهان به شمار می رود. آنطور که اعلام شده روند بازسازی این مدل کلاسیک و خاطره انگیز حدود ۴ سال زمان برده است.

a6687a3b-1965-aston-martin-db5-bond-car-10

نکته جالب درباره استون مارتین DB5 حراج شده اینکه این خودرو در فیلم پنجه طلایی حضور نداشته و فقط در تور تبلیغاتی برای فیلم گلوله آتشین (Thunderball) به کار گرفته شده است. این فیلم هم عنوان چهارم از سری فیلم های جیمز باند به حساب آمده و در سال ۱۹۶۵ روی پرده رفته است.

استون مارتین

همانگونه که در ابتدا نیز اشاره کردیم، مشخصات این خودرو دقیقا مشابه با نمونه حاضر در فیلم پنجه طلایی بوده و مشکلی قانونی از بابت تردد در خیابان ها و مسیرهای عمومی ندارد.

  • تاریخ انتشار : 20 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :