گرانی دوباره خودرو سوءتفاهم است - شرکت لیزینگ ایران خودرو

ریزش قیمت خودرو درست در اواخر تیرماه سوژه داغ بحث ایرانی‌ها در فضای مجازی شد. جهش‌های عجیب‌وغریب قیمت خودرو در ‌سال ٩٧ قدرت خرید بسیاری از مشتریان را پایین آورد، به‌طوری که فعالان بازار به رسانه‌ها گفتند دوباره بازار پراید و خودروهای تصادفی و دست دوم داغ شده است، زیرا توان خرید بسیاری از مشتریان ایرانی ریزش داشته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان نخستین ماه تابستان ٩٨ اما قیمت خودرو ناگهان ریزشی شد و بهای برخی از انواع خودروهای داخلی حتی بین ١٠ تا ٣٠‌ میلیون تومان کاهش را تجربه کرد.

رضا رحمانی، وزیر صنعت اعلام کرد که علت کاهش قیمت خودرو تکمیل و عرضه خودروهای ناقص کف کارخانه به بازار است. پیش از این اعلام شده بود که چیزی حدود ٢٠٠‌ هزار خودروی ناقص کف کارخانه‌ها وجود دارد که تا پایان تابستان امسال تکمیل و به بازار عرضه می‌شود.

او گفته بود عرضه این خودروها به بازار نقش مهمی در کاهش قیمت‌ها خواهد داشت. در این میان ایران‌خودرو پیشرو‌تر از سایپا چیزی حدود ٧٠ تا ٨٠‌ درصد خودروهای ناقصش را به بازار عرضه کرد و به همین دلیل ریزش قیمت درباره بهای خودروهای ایران‌خودرو شدیدتر بود. با این حال ریزش قیمت‌ها دیری نپایید و درست از اواسط هفته گذشته قیمت‌ها دوباره افزایشی شد. خبرها حاکی از آن بود که قیمت کارخانه‌ای انواع خودرو بالا رفته است و همین موضوع روی قیمت بازار آزاد تاثیرگذار بوده است؛ موضوعی که البته خودروسازها زیر بار آن نرفتند.

این در حالی است که تمام جداول منتشر شده از قیمت کارخانه‌ای خودرو در هفته گذشته نشان می‌دهد که سیر افزایش قیمت‌ها از اواسط هفته گذشته اتفاق افتاده است اما خودروسازان جداول منتشر شده در رسانه‌ها را تکذیب کرده و اعلام می‌کنند که قیمت‌هایشان همان آخرین قیمت های اعلامی موجود در سایتشان است و این نرخ‌ها هیچ‌گونه افزایشی نداشته است. آنها تفاوت قیمت‌ها در ابتدا و انتهای هفته را به اختلالات سایت اطلاع‌رسانی‌شان نسبت می‌دهند. این در حالی است که بازار آزاد مبنا را به افزایش قیمت گذاشته و بدون توجه به توضیح خودروسازان دوباره قیمت‌ها را بالا برده است.

افت ٣٠‌ درصدی قیمت خودرو در هفته پایانی تیر

در هفته آخر تیرماه، قیمت انواع خودرو تا حدود ٣٠‌ درصد کاهش داشته است. سعید موتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو با اعلام این موضوع گفته بود: «در هفته آخر تیرماه خودرو ۲۰۶ تیپ ۵ از ۱۳۵‌ میلیون به ۸۸‌ میلیون رسیده و ۲۰۶ v۸ صندوقدار به ۸۸.۵، ۲۰۶ تیپ ۲ به قیمت ۷۷‌میلیون تومان، سمند lx به قیمت ۷۵‌ میلیون تومان عرضه شده است».

او درخصوص قیمت خودرو‌های مونتاژی در بازار هم گفته بود: «چانگان به قیمت ۱۷۰‌میلیون تومان، پژو ۲۰۰۸ به قیمت ۳۰۵‌ میلیون تومان و سراتو سایپا ۲۹۰‌ میلیون تومان به فروش رسیده است».

موتمنی همچنین توضیح داده بود: «اگر عرضه به شکل فعلی ادامه یابد تا یک ماه آینده به قیمت‌های دی ماه سال ۹۷ خواهیم رسید، درحالی‌که با اعلام تعیین قیمت خودرو ۵‌ درصد کمتر از حاشیه بازار، شرکت‌های خودروساز ورودی بازار را بسته و با کاهش عرضه سبب افزایش قابل توجه قیمت این کالا شده‌اند».

او با اشاره به اینکه شرکت‌های خودروساز نیز باید قیمت پایه خودرو‌های خود را کاهش دهند، ادامه داد: «خودروسازان بدون دلیل قیمت خودرو‌های خود را افزایش داده‌اند، بنابراین باید آن را دوباره به قیمت‌های تعیین شده در دی ماه بازگردانند».

سیر صعودی دوباره قیمت خودرو

اما این اتفاق دیری نپایید و قیمت خودرو دوباره از اواسط هفته گذشته سیر صعودی گرفت. تسنیم درهفته گذشته نوشت: براساس تصمیم جدید ایران‌خودرو قیمت چهار محصول این شرکت افزایش یافت. در قیمت‌های جدید محصولات ایران‌خودرو برای دنا پلاس تیپ یک قیمت ١٢٠‌ میلیون و ١١٩‌ هزار تومان درنظر گرفته شده است. قیمت جدید رانا lx هم ٧١‌ میلیون و ٣٣٠‌ هزار تومان تعیین شده است. این محصول هم پیش از ۶٧‌ میلیون و ۴۴٠‌ هزار تومان به فروش می‌رسید. البته برای مشتریان خودروی رانا lx که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت ٩٨ ثبت‌نام کرده‌ بودند هم ٣‌ میلیون و ٧۵٠‌ هزار تومان تخفیف در نظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه)کمتر خواهد شد. علاوه بر این قیمت جدید پژو ٢٠۶ صندوقدار هم از ٨٠‌ میلیون و ٧۵٠‌ هزار تومان به ٨٧‌ میلیون و ٨٠٠‌ هزار تومان رسیده است، البته برای مشتریانی که این محصول را به صورت پیش‌فروش با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند هم، ۶‌میلیون و ۶٠٠‌ هزار تومان تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه) کمتر خواهد شد.

پژوپارس هم از ٧٨‌ میلیون و ٣٣٨‌ هزار تومان به ٨۶‌ میلیون و ١١٠٠‌ هزار تومان رسیده است. براساس اعلام شرکت برای مشتریانی که این محصول را به صورت «پیش‌فروش» با موعد تحویل اردیبهشت‌ماه ٩٨ ثبت‌نام کرده‌اند، مبلغ ٧‌ میلیون و ٣٠٠‌ هزار تومان تخفیف درنظر گرفته شده که این میزان تخفیف برای ماه‌های بعد (خرداد و تیرماه) کمتر می‌شود.

گفته شد سایپا هم قیمت انواع خودروهای خود را بین ۵٠٠‌ هزار تا دو‌میلیون تومان افزایش داده. این موضوع قیمت انواع خودرو را در بازار آزاد دوباره جهشی کرد.

سوءتفاهم شده است

در یکی دوهفته اخیر شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار آزاد بودیم. این اتفاق نوید این را می‌داد که قیمت خودروها منطقی می‌شوند و آرامش و ثبات به این بازار برمی‌گردد. این درحالیست که چند روز پیش خبری مبنی بر گران‌شدن دوباره محصولات سایپا و ایران‌خودرو منتشر شد. همین موضوع تاثیر خود را روی قیمت‌های بازار آزاد گذاشت و خودرو باز هم گران شد. البته ساعاتی بعد از انتشار خبر گران‌شدن دوباره محصولات ایران‌خودرو، هر دو کارخانه خودروسازی با انتشار اطلاعیه‌ای گران‌شدن خودروهای کارخانه‌ای را تکذیب کردند.

شرکت ایران‌خودرو اعلام کرد با توجه به مکانیزه‌بودن صدور دعوتنامه در ایران‌خودرو به علت به وجود آمدن ایراد نرم‌افزاری، تعداد اندکی از دعوتنامه‌های ارسال‌شده با بهایی مغایر با قیمت مصوب شرکت صادر شده که این تعداد دعوتنامه نیز در اسرع‌وقت اصلاح و مجددا ارسال خواهد شد.

شرکت سایپا هم اعلام کرد هیچ‌کدام از محصولات خود را گران نکرده و قیمت‌ها طبق روال گذشته خواهند بود.

حسینی، مسئول روابط عمومی کارخانه ایران‌خودرو درباره گران‌شدن محصولات این کارخانه می‌گوید: «همان روزی که خبر گران‌شدن محصولات ایران‌خودرو منتشر شد، ما با صدور اطلاعیه‌ای این موضوع را تکذیب کردیم. در واقع هیچ افزایش قیمتی نداشتیم و باز هم تاکید می‌کنیم که خبر منتشرشده خطای سیستم بود، نه چیز دیگر. محصولات ایران‌خودرو با همان قیمت قبل به فروش می‌رسند و اگر تغییری در قیمت خودروهای بازار آزاد اتفاق افتاده، ربطی به افزایش قیمت محصولات کارخانه‌ای ندارد، چون قیمت محصولات ما افزایش نداشته است».

از طرف دیگر، لطفی‌نیا، مسئول روابط عمومی کارخانه سایپا هم بالارفتن قیمت محصولات این کارخانه را تکذیب کرده و می‌گوید: «همانطور که هفته گذشته تاکید کردیم هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم، باز هم اعلام می‌کنیم که محصولات سایپا گران نشده و با همان قیمت سابق به فروش می‌رسند. هیچ مستنداتی برای اینکه نشان دهد کارخانه سایپا محصولات خود را گران کرده، وجود ندارد و ما رسما اعلام می‌کنیم که هیچ افزایش قیمتی نداشته‌ایم».

منبع: شهروند

  • تاریخ انتشار : 04 August 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :