آینده قیمت خودرو / ارزانی ماشین در راه است؟ / چند نشانه از کاهش احتمالی قیمت‌ خودرو - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، با وجود روند نزولی تولید خودرو در چند وقت اخیر اتفاقاتی رخ داده که موجب شده فعالان بازار خودرو از ارزانی قیمت خودرو در آینده سخن بگویند.

هرچند آمارها از کاهش ۲۷ درصدی تولید خودروهای سواری در پنج ماهه نخست امسال حکایت دارند اما اخیرا وزیر صنعت‌، معدن و تجارت اعلام کرد: توافقی میان خودروسازان و قطعه سازان حاصل شده که طی آن تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۸۵ میلیون یورو منعقد شده است تا قطعاتی که از خارج وارد می‌شوند در داخل ساخته شود.

رضا رحمانی خاطرنشان کرد: همچنین تفاهم دیگری در حال آماده شدن است و طی آن نهایتا در یک برنامه سه ساله تا سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی در داخل ساخته خواهد شد.

خبر وزیر صنعت از دو توافق خودرویی درحالیست که اخیرا قوه قضاییه نیز به موضوع بحران خودرو ورود کرده است. پس از بازداشت برخی مدیران خودرویی، هفته گذشته دادستان تهران بازدید سرزده‌ای از یکی از پارکینگ‌های خودروسان داشت و پس از این بازدید عنوان کرد: ادعای سایپا و ایران‌خودرو درباره ترخیص نشدن خودروهای تولیدی به علت نبود قطعات قابل بررسی است. اگر این موضوع به لحاظ نقص قطعه باشد به سراغ قطعه‌سازان نیز خواهیم رفت.

پس از این بازدید، رسانه‌ها تیتر زدند «ورود داستانی تهران به ماجرای خودروهای ناقص خودروسازان» و علاوه بر این به نقل از خودروسازان گزارش شد که در روزهای آینده خودروهای ناقص تکمیل و به مشتریان تحویل خواهد شد.

احتمال تحویل خودروهای داخلی ناقص به بازار درحالیست که در بخش خودروهای خارجی نیز همچنان شش هزار خودرو در گمرک بلاتکلیف مانده است. دبیر واردکنندگان خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز از دپوی ۶ هزار خودرو خارجی در گمرکات خبر داده و از تلاش‌هایی سخن گفته که اگر به مانند نوبت قبلی منجر به نتیجه شود احتمالا بتواند در بازار تاثیرگذاری خود را نشان داد.

به گفته مهدی دادفر، در تجربه قبلی آزادسازی خودروهای دپو شده در گمرک قیمت خودرو خارجی در بازار بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان شد.

علاوه بر این، وقوع بحران تقاضا در بازار خودرو تا سال بعد نیز محتمل است. اخیرا دنیای اقتصاد در این مورد گزارش داد: با وجود اینکه گمان می‌رفت پس از افزایش قیمت‌ها تقاضا برای خودرو به شدت افت کند اما این اتفاق روی نداد و پیش‌بینی می‌شود بازار خودرو در سال آینده به سمت بحرانی جدی در تقاضا برود و خودروسازان با مشکل فروش مواجه شوند.

این اتفاقات در حالیست که به نظر می‌رسد روند کاهش قیمت در بازار خودرو آغاز شده است. محمدرضا نجفی‌منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان به تجارت‌نیوز گفته است: قیمت خودروهای تولید داخل قطع به یقین در نیمه دوم سال ارزان‌تر خواهد شد. حباب ۳۰ درصدی قیمت خودروها در بازار شکسته خواهد شد.

مطالعه بیشتر: حباب گرانی خودرو می‌ترکد / پیش‌بینی تداوم ارزانی در بازار خودرو

همچنین سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو در پاسخ به این سوال که قیمت خودرو به کجا می‌رود؟ اظهار کرده است: بازار خودرو در رکود کامل قرار دارد و افرادی که نیاز به خودرو دارند خرید خود را انجام می‌دهند. اما به طور کلی تعداد معاملاتی که در این زمینه صورت می‌گیرد بسیار کم است و قیمت‌ها با شیب کند رو به کاهش است. وضعیت قیمت‌ها برای تمامی خودروهای داخلی، وارداتی و مونتاژی یکسان و در حال کاهش است.

با توجه به حرکت لاک‌پشتی کاهش قیمت در بازار خودرو و نشانه‌هایی مبنی بر تدوام ارزانی در بازار خودرو آیا تولیدکنندگان خودرو می‌توانند با تغییر روند فعلی تولید، کمکی به کاهش قیمت خودرو کنند؟

مطالعه بیشتر: قیمت خودرو باز هم کاهش یافت

  • تاریخ انتشار : 20 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :