ارزآوری ۴۰۰ میلیون دلاری قطعات خودرو در سال گذشته - شرکت لیزینگ ایران خودرو

امیرحسین کاکائی گفت: طبق آمار‌های به دست آمده، سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری در صنعت قطعه‌سازی برای کشور صورت گرفته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، امیرحسین کاکائی، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مشکل اصلی قطعه‌سازان در صنعت خودروسازی کشور ،گفت: هم‌اکنون مدت زیادی است که روند رشد اقتصادی در حوزه خودرو وضعیت مطلوبی نیست، به طوری‌که ۲۸ خودروسازی کشور به سمت داخلی سازی نرفتند و فقط تنها ۲ خودروسازی بزرگ کشور بر داخلی‌سازی خودروهایشان سرمایه‌گذاری می‌کنند.

او ادامه داد: متاسفانه در ۲ سال اخیر برخی از خودرو‌های پر تیراژ ما به غلط دستور قیمت گرفتند و ه باعث بالا رفتن نجومی قیمت سایر خودرو‌ها نیز شدند، همین امر یکی از عوامل ایجاد شرایط نابسامان در بازار خودرو شد.

کاکائی در مورد مشکل قطعه‌سازان برای تولید به‌ موقع سفارش‌های صنعت خودرو، اضافه کرد: سال گذشته در گمرکات کشور یک وقفه‌ای در تحویل و ترخیص کالا‌ها و قطعات در شش ماه ابتدایی سال داشتند که این تاخیر متاسفانه خود به دلایل کاهش تولید در هر ۲ صنعت خودرو و قطعه شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: امروز مشکل نقدینگی دامن قطعه‌سازان را نیز گرفته است به طوری که به دنبال این هستیم که رابطه با قطعه‌سازان را برمبنای شاخص‌های عملکردی و مالی به صورت کاملا شفاف و نظام‌مند ساماندهی کنیم.

او گفت: معتقدم قیمت‌گذاری تحمیلی و غیرواقعی که چند سالی است توسط شورای رقابت صورت می‌گیرد، بسیار زیان‌بار بوده است و منجر شد تا ۲ شرکت بزرگ خودروسازی با زیان انباشته مواجه شوند. در صورت عدم همکاری با قطعه‌سازان صنعت خودرو قطعا شرایط آن ها بدتر نیز خواهد شد.

کاکائی تصریح کرد: طبق آمارهای بدست آمده، سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیون دلار ارزآوری در صنعت قطعه‌سازی برای کشور صورت گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

  • تاریخ انتشار : 10 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :