ارزان‌ترین خودرو داخلی در آستانه گرانی / افزایش قیمت پراید چقدر محتمل است؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، قرار گرفتن در صدر مردودی‌های معاینه فنی و زیان ۸۵۰ میلیارد تومانی تولید آن برای سازنده‌اش در سال ۹۷، تنها دو ویژگی از چندین ویژگی قابل توجه خودرو پراید است.

پراید، خودرویی که به دلیل غیراستاندارد بودن در ژاپن، آمریکا و کره جنوبی برای مدت محدودی تولید شده، بیش از ۲۰ سال است که در ایران تولید می‌شود. اما اکنون انتقادها نسبت به تولید آن به بالاترین حد ممکن رسیده است.

۲۲ مرداد ماه امسال مدیرعامل ستاد مرکزی معاینه فنی خودروهای تهران اعلام کرد که پراید رتبه نخست را در انحراف فرمان و گازهای آلاینده دارد.

علاوه بر این، «پر سرقت ترین خودروی کشور»، «تابوت مرگ» و «ارابه مرگ» سه برچسب دیگر از چندین برچسب‌های انتقادی به خودروی پراید است.

انتقادات به پراید تشدید شده است.

علاوه بر این، شرکت تولیدکننده ارزان‌ترین خودرو داخلی نیز آمار داده که در سال گذشته از تولید این خودرو بیش از ۸۵۰ میلیارد تومان ضرر کرده که البته احتمالا بخش قابل توجه این ضرر به قیمت دستوری این خودرو برمی‌گردد.

در کنار اهمیت سود و زیان تولید این خودرو اخیرا (مرداد ماه امسال) رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی عنوان کرد: در تحلیل تصادفات کشور طی ۱۱ سال گذشته متوجه شدیم که ۳۴ درصد از جان باختگان و مجروحان حوادث رانندگی در خودروی پراید بوده‌اند.

سردار سیدکمال هادیانفر در این باره گفت: شماره‌گذاری پراید از سال آینده متوقف می‌شود.

در همین ماه مرداد وزیر صنعت، معدن و تجارت هم با بیان اینکه پراید به آخر عمر خود رسیده است، گفت: یکی از برنامه‌ها برای صنعت خودرو آن است که از تولید خودروهایی که از عصر و زمانشان گذشته خودداری و آنها را را از رده خارج کنیم.

هرچند که رضا رحمانی پس از این زمان معینی برای حذف پراید اعلام نکرد اما اگر فشارها برای اتمام دوران تولید این خودرو در سال آینده به نتیجه برسد،بازار خودرو چه واکنشی نشان خواهد داد؟

آخرین قیمت پراید

بهای ماشین در شرکت‌های خودروسازی خصوصا در خودرویی مثل پراید تحت کنترل شدید نهادهای دولتی مثل سازمان حمایت است. در لیست قیمتی سایپا، قیمت پراید ۱۱۱ معادل ۳۹ میلیون و ۶۸۱ هزار تومان، قیمت پراید ۱۳۱ معادل ۳۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تومان، قیمت پراید ۱۵۱ معادل ۴۰ میلیون و ۳۱۳ هزار تومان و تیبا صندوق‌دار معادل ۴۳ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان اعلام شده است.

آخرین گزارش از قیمت‌ محصولات سایپا در بازار هم نشان می‌دهد که خودروی پراید ۱۱۱ با قیمت ۴۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و پراید ۱۳۱ با قیمت ۴۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و تیبا با قیمت ۴۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان مورد معامله قرار گرفته است.

اما آیا این قیمت‌ها تغییر خواهند کرد؟ آخرین تجربه در توقف خط تولید خودروهای ایرانی از جمله پیکان نشان می‌دهد که حتی پس از اتمام تولید خودروها، آن مدل‌ها تا چندین سال در بازار آزاد به شکل صفر برای سال‌های قبل و کارکرده وجود خواهند داشت. بنابراین پراید همچنان پس از توقف احتمالی در بازار خودرو ایران حضور خواهد داشت اما به شکل خیلی کمرنگ‌تری.

از سوی دیگر تجربه سال گذشته بازار خودرو ایران نشان می‌دهد که همزمان با کاهش تولید خودرو امکان نوسان قیمت وجود دارد. در دوره زمستان سال گذشته هم که به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت تولید خودرو در اسفند نسبت به آبان ماه چهار برابر شد قیمت خودروها شدیدا متاثر شدند. بنابراین با کاهش تولید پراید به نظر می‌رسد نوسان قیمتی ممکن است رخ دهد.

از نگاه خیلی از کارشناسان و فعالان بازار خودرو شاید تنها در صورتی این نوسان صعودی قیمت پراید رخ ندهد که خودروسازان تقاضای مردم برای خرید خودرو ارزان‌قیمت را بی‌پاسخ نگذارند. اما آیا با توجه به بحران تولید خودروسازان و روند نزولی تولید خودرو در کشور (کاهش ۲۷ درصدی تولید خودروهای سواری در پنج ماه امسال) آنها می‌توانند بلافاصله خودروی جایگزین را در سطح گسترده‌ای تولید و روانه بازار کنند؟ در صورت عدم موفقیت آنها فعالان بازار گرانی مجدد قیمت پراید را محتمل می‌دانند.

مطالعه بیشتر: پشت پرده بقای پراید در اقتصاد ایران / چرا تولید پراید متوقف نمی‌شود؟

  • تاریخ انتشار : 19 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :