رانتی که امروز ایران‌خودرو توزیع کرد / خودروی ارزان‌تر از بازار به چه کسانی رسید؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، درحالی که امروز بیشتر توجهات به اعلام مواضع ایران توسط رئیس جمهور درباره گام سوم و سرنوشت برجام است در بخش خودرو کشور اتفاق قابل توجهی رخ داده است.

در حالی که ایران خودرو با توجه به وضعیت نامناسب مالی خود مزایده اموالش را آغاز کرده اما امروز بار دیگر طرح فروش فوری را اجرا کرده است.

این خودروساز امروز ساعت ۱۱ قرار بود فروش فوری تنظیم بازار «به تعداد بسیار محدود» داشته باشد که در آن دو خودرو دنا پلاس و سمند ایل ایکس را به فروش برساند.

فروش دو مصحول ایران خودرو در امروز

«فروش فوری تنظیم بازار به روش اعتباری در رهن شرکت ایران خودرو» عنوان این طرح است که در آن دنا پلاس تنها با قیمت ۱۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد و این درحالیست که همین خودرو در بازار با قیمت تا ۱۲۵ میلیون تومان معامله می‌شود. اما چه کسانی می‌توانستند از این رانت ۱۵ میلیون تومانی استفاده کنند؟ معمولا در طرح‌های پیش فروش خودروسازان، خیلی از مشتریان از ناکامی در ثبت نام این طرح‌ها گلایه می‌کنند.

این فروش فوری ایران خودرو در حالیست که در روزهای ابتدایی شهریور ماه امسال این خودروساز از نوبت دوم مزایده املاک مازاد ایران خودرو خبر داد. این شرکت در نوبت دوم اقدام به عرضه ۲۸ ملک مسکونی، واحد تجاری، زمین و سوله کرد.

در ۱۵ مرداد ماه امسال نیز این خودروساز بزرگ و زیان‌ده کشور ۲۶ فقره اموال مازاد خود را به حداقل قیمت پایه ۱۲۱ میلیارد تومان به مزایده گذاشته بود. در لیستی که ایران خودرو از فروش اموال مازاد خود منتشر کرده بود، ۲۶ فقره دارایی از جمله مغازه‌های تجاری، خانه، آپارتمان، زمین و سوله به حداقل قیمت ۱۲۱ میلیارد تومان برای خرید متقاضیان عنوان شده بود.

مجموع زیان‌های انباشته ایران‌خودرو در سال ۹۷ به ۷٫۷ هزار میلیارد تومان رسیده بود که نسبت به سال ۹۶ بیش از هزار و ۶۵۰ درصد افزایش یافته است.

جزئیات کارنامه مالی سال گذشته ایران خودرو و سایپا

مطالعه بیشتر: مقاومت خودروسازان بالاخره شکست / آغاز فروش دارایی‌های ایران‌خودرو

  • تاریخ انتشار : 04 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :