سازمان استاندارد: تولید خودروهای قدیمی و نا امن علیرغم شرایط سخت خودروسازان متوقف می شود - شرکت لیزینگ ایران خودرو

همانطور که احتمالا می دانید در چند ماه اخیر خبرهای زیادی در رابطه با قوانین جدید و سخت گیرانه سازمان استاندارد پیرامون صنعت خودروسازی منتشر شده است. سازمان استاندارد بر رعایت ضوابط مشخص‌ شده و استانداردهای ۸۵‌ گانه در بازه زمانی خود تاکید دارد اما می‌ دانیم محدودیت ‌هایی که برای خودروسازان ایجاد شده، به روند تامین قطعات، تجهیزات و همکاری با شرکت‌ های اروپایی خدشه وارد کرده است.

اسفند ماه سال گذشته بود که سازمان ملی استاندارد ایران از افزایش تعداد استانداردهای خودرویی از ۵۵ به ۸۵ مورد خبر داد و اعلام کرد که براساس تفاهم‌ نامه ‌ای بین این سازمان و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتقای استاندارد خودرو از نظر تعداد و کیفیت مطرح شده و از این پس استانداردهای ۸۵‌ گانه ملاک می باشند.

استانداردهای 85‌ گانه

اشکان گلپایگانی، مدیرعامل شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران درخصوص اجرای استانداردهای ۸۵‌ گانه خودرویی گفت: سازمان استاندارد بر رعایت ضوابط مشخص‌ شده در بازه زمانی خود تاکید دارد اما می‌ دانیم محدودیت‌ هایی که برای خودروسازان ایجاد شده، به روند تامین قطعات، تجهیزات و همکاری با شرکت‌ های اروپایی خدشه وارد کرده است. سازمان استاندارد نیز قصد ندارد با رفتاری یک‌ طرفانه و بی‌ اثر، فشار بی‌ نتیجه ‌ای را به شرکت‌ های خودروساز وارد کند.

روز گذشته نیز جلسه ای میان مدیران صنعت خودروسازی و رئیس سازمان استاندارد برگزار شد و در این جلسه خودروسازان بار دیگر بر مشکلات خود تاکید کرده اند، با این حال رئیس سازمان استاندارد از ضرورت توقف تولید خودروهای غیر استاندارد سخن گفت اما همچنان جزییات زمانی اجرای استاندارد ۸۵ گانه که پیش از این دی ماه ۹۸ اعلام شده بود، به شکل دقیق روشن نیست و وزیر صنعت نیز توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ را از سال ۹۹ محتمل می داند. با این حساب مشخص است که احتمالا تولید پراید تا پایان سال ۹۸ ادامه خواهد داشت و برنامه سال ۹۹ نیز مطابق با شرایط کشور مشخص می شود.

  • تاریخ انتشار : 03 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :