نگاهی به مشخصات کانسپت اسکانیا AXL؛ نماد کامیون های خودران آینده [تماشا کنید] - شرکت لیزینگ ایران خودرو

چند ماه پیش بود که شرکت اسکانیا با رونمایی از یک کانسپت ماژولی خودران به NXT، برداشت خود از آینده حمل و نقل عمومی را به نمایش گذاشت. حال این کمپانی سوئدی با معرفی کانسپتی پیشرفته دوباره خبرساز شده و توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است.

17360915-scania-axl-autonomous-concept-truck-13

این مفهومی AXL نامگذاری شده و از فناوری کاملا خودران سود می برد. با توجه به این مساله، خبری از کابین مخصوص راننده نبوده و AXL از بدنه ای مدرن و آینده نگرانه برخوردار است.

a6f0fb36-scania-axl-autonomous-concept-truck-4

به جای کابین رایج، دماغه جدیدترین کانسپت اسکانیا میزبان ماژول های هوشمندی است که برای هدایت خودکار کاربرد دارند. اما نکته جالب توجه اینکه برخلاف بسیاری از کانسپت های خودران که از پیشرانه های تمام الکتریکی بهره می برند، AXL به یک موتور درون سوز مجهز شده است.

381d38a4-scania-axl-autonomous-concept-truck-19

با وجود استفاده از موتور درون سوز، AXL را می توان یک مفهومی سبز نامید، چرا که این کانسپت از سوخت های زیستی تجدیدپذیر استفاده می کند. به گفته گروه فولکس واگن، مالک برند اسکانیا، پیشرانه به کار گرفته شده در AXL نشان می دهد که "چگونه می توان تکنولوژی های سنتی و جدید را با هم ترکیب نمود."

کامیون خودران اسکانیا به دوربین ها و رادارهای متعدد، فناوری لایدار و گیرنده های GPS مجهز شده تا بتواند در معادن و مکان هایی که ساخت و ساز صورت می گیرد، به راحتی تردد کند.

24961c1d-scania-axl-autonomous-concept-truck-11

اسکانیا معتقد است مناطق این چنینی به خاطر شرایط کنترل شده، محیطی ایده آل برای تردد کامیون های خودران هستند. بد نیست اشاره کنیم کانسپت AXL برای جابجایی بار در معادن و محیط های مشابه توسعه یافته و هنوز به حدی هوشمند نیست که بتواند از عهده هدایت خودکار در خیابان ها بر بیاید.

0e94e88e-scania-axl-autonomous-concept-truck-3

مدیر بخش تحقیق و توسعه اسکانیا AXL را مدلی تعیین کننده خطاب کرده و افزوده با کانسپت هایی مثل این مدل گام های بزرگی در راستای فناوری خودران برداشته می شود. شایان ذکر است اسکانیا سخت در تلاش است تا به یکی از پیشگامان در عرصه تولید کامیون ها و کشنده های خودران تبدیل شود.

  • تاریخ انتشار : 26 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :