هزینه و شرایط خروج خودروهای زائرین اربعین مشخص شد - شرکت لیزینگ ایران خودرو

هر ساله با فرارسیدن ایام اربعین حسینی زائرین به سمت کشور عراق راهی شده تا به تجدید میثاق با امام حسین و اهل بیت بپردازند. در همین رابطه سازمان گمرکات کشور بخشنامه مربوط به خروج وسایل نقلیه و حمل و نقل زائرین اربعین حسینی را اعلام کرد.

با توجه به لغو روادید بین ایران و عراق پیش بینی می شود حضور زائرین اربعین نسبت به سال های گذشته افزایش یابد لذا هنگ مرزی برای تامین بستر لازم برای تردد ایمن زائرین وارد عمل شده است.

در این بخشنامه که توسط علی اکبر شامانی مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران به گمرکات اجرایی و با موضوع ارائه تسهیلات به زائرین ابلاغ شده، آمده است:

تنظیم اظهارنامه‌های صادراتی بابت محمولات توسط ستاد مرکزی عتبات عالیات (نمایندگی استان متبوع) در گمرکات استانی صورت گیرد.

زائرین اربعین

به منظور جلوگیری از ازدحام کاری در گمرکات مرزی انجام تشریفات خروج موقت وسائط نقلیه (اعم از پلاک شخصی و عمومی) در گمرکات مراکز استان‌ها انجام شود.

خروج وسائط نقلیه دارای پلاک عمومی تا پایان اربعین صرفا از طریق گمرک مرزی چزابه امکان پذیر است. این تصمیم کشور برای تردد خودروهای ایرانی به کشور عراق از طریق مرز شلمچه یک تصمیم بسیار خوب است و به تردد زائرین در زمان اربعین کمک شایانی می‌کند.

خروج وسائط نقلیه دارای خروج موقت با پلاک شخصی صرفا از طریق گمرکات مرزی شلمچه و چزابه صورت گیرد. خروج موقت ناوگان عمومی برای حمل و نقل مسافر علاوه بر رعایت تشریفات جاری گمرکی منوط به اخذ مجوز از سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای است. تشریفات خروج موقت وسایل ضروری همراه موکب‌ها باید در گمرکات مراکز استان‌ها صورت گیرد.

برای صدور گواهینامه بین المللی نیز مدارکی مانند گواهی‌نامه، پاسپورت و یک قطعه عکس به همراه ۱۱۹ هزار تومان هزینه دریافت می‌شود؛ مدت زمان انجام این فرایندها در شرایط عادی یک ساعته انجام می‌شود.

  • تاریخ انتشار : 28 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :