کاهش شدید تیراژ خودروهای دوگانه‌سوز - شرکت لیزینگ ایران خودرو

ایران‌خودرو با تولید ۵ هزار و ۹۹۷ دستگاه از انواع محصولات خود طی ۴ ماهه‌ای که از سال ۹۸ گذشت، به تنهایی بار تولید دوگانه‌سوزها را به دوش می‌کشد. دیگر خودروساز کشور، یعنی سایپا که پیش‌تر با تولید تیبا دوگانه‌سوز در سایت کاشان خود در این بخش فعال بود، هیچ تیبای دوگانه‌سوزی را طی مدت یادشده در خطوط خود تولید نکرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بر این اساس این دو خودروساز در مدت مشابه سال گذشته در مجموع ۲۰ هزار و ۱۱۰ دستگاه خودروی دوگانه‌سوز را در خطوط تولید خود تکمیل کرده بودند. سهم ایران‌خودرو از محصولات دوگانه‌سوز تا تیرماه سال‌ جاری ۱۶ هزار و ۸۶۴ دستگاه و سهم سایپا ۳ هزار و ۲۴۶ دستگاه بود.

مقایسه آمار تولید سال جاری با سال ۹۷ گویای رشد منفی ۷۰ درصدی تولید خودروی دوگانه‌سوز در خطوط تولید دو خودروساز بزرگ کشور است. بدین ترتیب در شرایطی که سایپا تولید تنها محصول دوگانه‌سوز خود را در چهار ماهه سال جاری به صفر رسانده است، رقیب این خودروساز با سه محصول پژو ۴۰۵، سمند و پژو پارس دو‌گانه‌سوز به تنهایی در جاده تولید دو‌گانه‌سوزها حرکت می‌کند. هر چند که این خودروساز نیز به نسبت سال گذشته افت تولید ۳۵/۵ درصدی را در این بخش تجربه کرده است. در میان این سه محصول، پژو ۴۰۵ تولیدی در سایت ایران‌خودروی خراسان توانسته ۵۸/۳ درصد دو‌گانه‌سوزهای تولیدی تا پایان تیرماه امسال را به خود اختصاص دهد. سایت خراسان ایران‌خودرو توانسته در مدت یاد‌شده ۳ هزار و ۵۰۱ دستگاه پژوی ۴۰۵ دوگانه‌سوز تولید کند.

دو محصول دیگر ایران‌خودرو یعنی سمند و پژو پارس به ترتیب ۲۴/۵ و ۱۷/۱ درصد از تولید خودروهای دوگانه‌سوز را به خود اختصاص داده‌اند. بر اساس آمارهای ارائه‌شده توسط وزارت صمت، آبی‌پوشان جاده‌ مخصوص در سایت تبریز خود هزار و ۴۷۰ سمند دوگانه‌سوز را تکمیل کرده‌اند. همچنین در سایت اتومبیل‌سازی فردا که توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شود، تا پایان تیرماه هزارو ۲۶ دستگاه پژوپارس دوگانه‌سوز تولید شده است.

منبع: دنیای اقتصاد

  • تاریخ انتشار : 07 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :