گرانی ناچیز دلار و طلا در روز ریزش شدید شاخص بورس / آخرین اخبار از یارانه / اعلام توافق‌های جدید خودرویی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار در بازار امروز تا ساعت ۱۷ با ۰٫۹ درصد افزایش به ۱۱ هزار و ۴۰۰ تومان رسید.

قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار هم در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور تا ساعت ۱۷ با هزار و ۴۰۰ تومان افزایش به ۴۰۸ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

قیمت سکه امامی در بازار آزاد امروز چهارشنبه ۲۷ شهریور تا ساعت ۱۷ با ۳۰ هزار تومان افزایش به چهار میلیون و ۵۱ هزار تومان رسید.

اما همزمان با رشد قیمت دلار و طلای داخلی، در بازار جهانی قیمت نفت اندکی کاهش یافت.

وزیر انرژی عربستان سعودی روز گذشته اعلام کرد که تولید نفت این کشور تا پایان ماه جاری میلادی به سطح عادی باز می‌گردد. انتشار این خبر افت ۰٫۶ درصدی قیمت نفت را به دنبال داشت.

در چنین وضعیتی بازار سهام چه وضعیتی داشت؟ بورس تهران در آخرین روز معاملاتی خود سهامداران را شوکه کرد. گروه‌های خودرویی و بانکی که طی روزهای گذشته با استقبال سهامداران همراه شده بودند، امروز شاهد صف‌های سنگین فروش و افت قیمت بودند. شاخص کل بورس با افت ۲٫۶۲ درصدی، حدود هشت هزار واحد کاهش یافت.

شاخص بازار سهام امروز ریزش شدیدی داشت.

در حالی که در روزهای اخیر معاملات خرد بورس رکوردهای جدیدی داشت و سرمایه‌گذاران تازه‌وارد بورس شاهد بازدهی‌های مثبت دسته‌جمعی سهام بودند، در دو روز اخیر شاخص بورس بیش از ۱۲ هزار واحد ریخته است.

مطالعه بیشتر: وحشت سهامداران؛ ریزش ۱۲ هزار واحدی شاخص در ۲ روز / آیا بورس، بازاری امن است؟ مطالعه بیشتر: جوسازی مسئولان برای حضور در بورس / تشویق در روزهای خوب و سکوت در روز وحشت!

در همین حال امروز خبر دادند یارانه نقدی ۲۰۰ هزار نفر قطع شد و سخنگوی دولت توضیح داد که یارانه چه کسانی قطع نمی‌شود؟ پیش از این نیز خبری منتشر شده بود که قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم؟

همچنین امروز رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما به دنبال دور زدن سوئیفت و اینکه انجام مبادلات از طریق پیام‌رسان‌های مالی بانک‌های دو کشور انجام شود، هستیم، گفت: در زمینه اینستکس کار مهمی اتفاق نیفتاده است و به آن امیدی نداریم، خیلی روی اینستکس حساب نمی‌کنیم و برنامه‌هایمان را براساس توانمندی خود طراحی کرده‌ایم.

از مقامات مسوول، رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت هم پیش از ظهر امروز(چهارشنبه) در حاشیه جلسه هیات وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره برنامه‌های دولت در خصوص جایگزینی جای خالی خودروسازان فرانسوی که به دلیل تحریم‌های آمریکا اقدام به خروج از کشور کرده‌اند، اظهار کرد: دولت در این زمینه دو اقدام را در دستور کار خود قرار داده است. نخستین برنامه جدی‌تر گرفتن ساخت داخل است. در همین راستا ما نهضت ساخت داخل را راه اندازی کرده‌ایم؛ چرا که اکثر قطعاتی که در گذشته وارد کشور می‌شد، قابلیت ساخت در داخل را دارد.

وی افزود: در این راستا توافقی میان خودروسازان و قطعه سازان حاصل شده که طی آن تفاهم‌نامه‌ای به ارزش ۸۵ میلیون یورو منعقد شده است تا قطعاتی که از خارج وارد می‌شوند در داخل ساخته شود.

وزیر صمت خاطرنشان کرد: همچنین تفاهم دیگری در حال آماده شدن است و طی آن نهایتا در یک برنامه سه ساله تا سال ۱۴۰۰ یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از قطعات مورد نیاز صنعت خودروسازی در داخل ساخته خواهد شد.

مطالعه بیشتر: روحانی: ایران خواهان روابط دوستانه با همسایگان جنوبی است

  • تاریخ انتشار : 18 September 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :