ارزان ترین نسخه پورشه تایکان ۴S معرفی شد؛ تلاش ناموفق آلمان ها برای شکستن قیمت تسلا S - شرکت لیزینگ ایران خودرو

حدود شش هفته پیش بود که کمپانی پورشه از نخستین مدل تمام الکتریکی خود با نام تایکان پرده برداری کرد. در آن زمان نسخه های توربو و توربو S از تایکان معرفی شدند، حال با گذشت مدتی کوتاه نوبت به معرفی نسخه ۴S این خودرو رسیده است.

https://digiato.com/article/2019/09/04/%d9%be%d9%88%d8%b1%d8%b4%d9%87-%d8%aa%d8%a7%db%8c%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d9%86%d9%85%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%b4%d8%af/

پورشه تایکان ۴S فعلا ارزان قیمت ترین عضو خانواده خود به شمار می رود. این سدان سبز مثل نسخه های قبلی از دو موتور الکتریکی، گیربکس دو سرعته که در قسمت عقب نصب شده و سیستم شارژ ۸۰۰ ولتی سود می برد.

در حالت استاندارد انرژی بخش تایکان ۴S پک باتری ۷۹٫۲ کیلووات ساعتی است. اما برای افرادی که خواهان باتری با ظرفیت بیشتر هستند، امکان سفارش نسخه Performance Battery Plus با پک ۹۳٫۴ کیلووات ساعتی فراهم شده؛ این پک در واقع همان نمونه ای است که در تایکان توربو و توربو S به کار گرفته می شود.

porsche-taycan-4s (5)

پیشرانه نسخه استاندارد تایکان ۴S قدرتی برابر با ۵۲۲ اسب بخار تولید می کند؛ حال آنکه در نسخه مجهز به باتری قوی تر، قدرت پیشرانه به ۵۶۳ اسب بخار افزایش می یابد.

به گفته پورشه فارغ از ظرفیت باتری، تایکان ۴S قادر است در عرض ۳٫۸ ثانیه شتاب صفر تا ۶۰ مایل (۹۶ کیلومتر) را طی کرده و در مسیر مستقیم به نهایت سرعت ۱۵۵ مایل (۲۵۰ کیلومتر) در ساعت دست پیدا کند. برای مقایسه بد نیست بدانید شتاب صفر تا ۶۰ مایل نسخه Long Range تسلا مدل S برابر با ۳٫۷ ثانیه و حداکثر سرعت آن مثل رقیب آلمانی ۱۵۵ مایل در ساعت است.

porsche-taycan-4s

هر چند به لحاظ شتاب و سرعت نهایی پورشه تایکان ۴S و نسخه پایه تسلا مدل S بسیار به هم نزدیک هستند، اما در بحث مسافت قابل پیمایش برتری با سدان آمریکایی است. طبق کاتالوگ و بر اساس استاندارد WLTP نسخه پایه از تایکان ۴S می تواند تا ۴۰۷ کیلومتر مسافت را پشت سر بگذارد، این رقم برای نسخه Performance Battery Plus برابر با ۴۶۳ کیلومتر اعلام شده است. در مقابل تریم Long Range از تسلا مدل S طبق استاندارد واقع گرایانه تر EPA تا ۵۹۵ کیلومتر مسافت را طی می کند.

porsche-taycan-4s (9)

در کنار دامنه حرکتی بهتر، تسلا مدل S از مزیت قیمت پایین تر نیز برخوردار است. این سدان آمریکایی در نسخه Long Range و Performance به ترتیب قیمتی برابر با ۷۹,۹۹۰ و ۹۹,۹۹۰ دلار دارد. این در حالی است که قیمت تایکان ۴S از ۱۰۳,۸۰۰ دلار شروع می شود، در صورت سفارش نسخه Performance Battery Plus رقم مذکور ۶,۵۸۰ دلار دیگر افزایش پیدا می کند.

نسل بعدی تسلا مدل S ظرف یکسال آینده معرفی خواهد شد و انتظار می رود که بار دیگر فاصله خود را با رقبا افزایش دهد.

بنابراین تایکان در زمینه شتاب و حداکثر سرعت در مقابل تسلا های مذکور کم نمی آورد اما قیمت بالاتر در کنار مسافت قابل پیمایش کمتر، چیزی نیست که مشتریان سخت گیر بتوانند با آن کنار بیایند، هرچند از دید بسیاری افراد، پورشه اساسا برند شاخص تری نسبت به تسلا محسوب می شود و هیچ بعید نیست که در بازار فروش، تایکان بتواند رکورد های تسلا مدل S را جا به جا کند، اما از نظر مشخصات فنی و رقم پرداختی باید اذعان کرد که تسلا هنوز دست بالا را دارد، به خصوص که این کمپانی سیستم فوق العاده جذاب اتوپایلوت را نیز ارائه می دهد و سایر خودروسازان (از جمله پورشه) هنوز چند سالی تا زمان عرضه عمومی فناوری خودران خود فاصله دارند.

porsche-taycan-4s (8)

به غیر از سیستم تعلیق بادی با کمک فنرهای تطبیق پذیر، در زمان کنونی مشخص نیست کدام آپشن های مربوط به عملکرد خودرو برای تایکان ۴S قابل انتخاب خواهند بود.

porsche-taycan-4s (7)

به لطف پشتیبانی از فناوری شارژ سریع ۲۷۰ کیلوواتی، باتری نسخه Performance Battery Plus در عرض ۲۲٫۵ دقیقه از ۵ درصد به ۸۰ درصد می رسد. درباره زمان شارژ نسخه استاندارد تایکان ۴S اطلاعاتی منتشر نشده، اما می دانیم که نرخ شارژ آن ۲۲۵ کیلووات است. با قرارداد امضا شده بین پورشه و Electrify America دارندگان تایکان ۴S تا سه سال خواهند توانست به صورت رایگان خودروهای خود را در ایستگاه های این شرکت شارژ کنند. هر جلسه شارژ به ۳۰ دقیقه محدود خواهد بود.

porsche-taycan-4s (6)

گفتنی است با تصمیم ژرمن ها، پورشه تایکان ۴S 2020 از بهار آینده راهی نمایندگی های فروش خواهد شد.

  • تاریخ انتشار : 15 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :