افزایش تولید خودرو در نیمه دوم سال - شرکت لیزینگ ایران خودرو

تولید خودرو در شهریورماه امسال نسبت به ماه مشابه در سال گذشته با افزایش ۱۹ درصدی همراه بوده، این در شرایطی است که در شش ماهه نخست سال با مقایسه مدت مشابه پارسال، افت ۳۰ درصدی را تجربه کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در غیاب انتشار آمار تولید خودرو که وزارت صنعت متولی آن است، رسانه‌ها از سامانه اطلاع رسانی کدال وابسته به سازمان بورس، گزارش میزان تولید محصولات داخلی را استخراج می‌کنند. اینکه چرا وزارت صنعت از انتشار آمار تولید خودروها طفره می‌رود مشخص نیست، اما اینکه رسانه‌ها متهم به ارائه اطلاعات و تحلیل‌های ناقص می‌شوند شاید ناشی از عدم اطلاع‌رسانی شفاف از سوی مسوولان صنعتی کشور باشد. در این زمینه مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت در گفت‌وگو با خبرگزاری «شاتا» ضمن ارائه آمار تولید و تحویل خودرو به مشتریان در شهریورماه امسال عنوان کرده بود که رسانه‌ها نباید با تحلیل‌های زاویه‌دار و ناقص در شرایطی که باید به تولید و فضای امن اقتصادی کمک کنیم، با جدا کردن بخشی از اطلاعات و ارائه تحلیل‌های ناقص باعث تشدید بحران در بازار بشوند.

خطاب این مقام مسئول در وزارت صنعت، به‌طور حتم به رسانه‌هایی است که در خلا شفاف‌سازی وزارت صنعت، مجبورند با پیمودن راه‌های پرپیچ و خم به آمارهای تولید خودرو دسترسی پیدا کنند. بنابراین اگر گزارش‌های مربوط به تولید خودرو به درستی در دسترس رسانه‌ها قرار نگیرد، گزیری از تحلیل‌های زاویه‌دار و ناقص نیست. با این مقدمه اما به سراغ دیگر اظهارات مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو محرکه وزارت صمت می‌رویم که در راستای شفاف‌سازی عملکرد خودروسازان به مصاحبه با خبرگزاری وزارت صمت پرداخته است. وی در این گفت‌وگو کاهش تولید در مردادماه امسال را مربوط به تعطیلات تابستانی خودروسازان دانسته و اظهار کرده تولید دو شرکت بزرگ خودرویی در مجموع در شهریور ماه ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته و تحویل شهریورماه نیز ۶۱ درصد با افزایش روبرو بوده است. سیدرضا مفیدی با بیان اینکه کاهش تولید در تعطیلات طبیعی است، عنوان کرده امسال از فرصت تعطیلات برای تکمیل خودروهای ناقص استفاده شد، حال آنکه برای مصرف‌کنندگان آمار تحویل ملاک است و این در شرایطی است که آمار تحویل ما نیز در مجموع عقب نیست.

مفیدی با اعلام اینکه دو شرکت خودروساز بزرگ (ایران‌خودرو و سایپا) در مجموع در مردادماه امسال حدود ۳۹ درصد نسبت به مردادماه پارسال، کاهش تولید داشته‌اند ولی کاهش تحویل آنها حدود ۴ درصد بوده است، اضافه کرد که این اعداد در شهریور ماه جبران شده و تا حد زیادی در تولید و تحویل افزایش یافته است.او درخصوص آمار تحویل و تولید شهریورماه دو شرکت خودروساز بزرگ نیز افزود: تولید دو شرکت در شهریور ماه در مجموع ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش داشته و تحویل شهریورماه نیز ۶۱ درصد با افزایش روبرو بوده است.

مدیرکل دفتر صنایع خودرو و نیرو‌محرکه وزارت صمت بیان کرد: در شهریور ماه امسال دو شرکت خودروساز در مجموع ۶۰ هزار و ۳۱۸ دستگاه خودرو تولید کرده‌اند که این رقم در شهریورماه پارسال ۵۰ هزار و ۵۷۶ دستگاه بوده است. مفیدی در ادامه اضافه کرد که دو شرکت بزرگ خودروساز در شهریورماه امسال ۸۶ هزار و ۲۳۴ دستگاه خودرو به مشتریان تحویل داده‌اند که این رقم در مدت مدت مشابه پارسال ۵۳ هزار و ۶۲۸ دستگاه بوده است. وی با یادآوری اینکه همیشه در شش ماهه دوم سال، وضعیت تولید در صنعت خودرو از نظر آماری رشد داشته است، افزود: این موضوع در خیلی از صنایع هم اتفاق می‌افتد، چراکه در شش ماهه اول، تعطیلات تابستانی و فروردین مانع از رشد تولید می‌شود اما در شش ماهه دوم شاهد این اتفاقات نیستیم. در ادامه این گفت‌وگو مفیدی با اعلام اینکه مشکلات ناشی از تحریم و نقدینگی را با همت و توان صنعت خودرو پشت‌سر می‌گذاریم، بیان کرد: با استعانت از توان ساخت داخل، کسری‌های خود را جبران می‌کنیم و امیدواریم که تا پایان سال بتوانیم به سمت برنامه از پیش تعیین‌شده حرکت کنیم.

منبع: دنیای اقتصاد

  • تاریخ انتشار : 01 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :