سوءاستفاده میلیاردی در واردات خودروی تیوولی - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد مصرف سوخت ترکیبی این خودرو طبق آنچه پایگاه‌های معتبر بین‌المللی در حوزه خودرو تعیین کرده‌اند تا حدود ۷/۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر برآورد شده است، این در حالی است که تاییدیه سازمان استاندارد مصرف ۵/۵ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر را برای این خودرو نشان می‌دهد! شاید این سؤال مطرح شود که تفاوت در اعلام مصرف سوخت چه پیامدی در پی خواهد داشت؟

تفاوت تعرفه واردات خودروها بسته به میزان حجم موتور و سوخت مصرفی آنها متفاوت است؛ به عنوان نمونه خودروی تیوولی با حجم موتور ۱۵۹۷ سی‌سی مشمول ۷۵درصد حقوق و عوارض گمرکی است؛ علاوه‌بر این با توجه به حجم سوخت (۷/۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر) به ازای هر دستگاه مشمول اسقاط ۶ دستگاه خودرو می‌شود، این در حالی است که طبق تاییدیه سازمان استاندارد درباره میزان مصرف سوخت این خودرو مشمول اسقاط ۲ دستگاه خودرو می‌شود؛ یعنی بیش از ۶۰ درصد تخفیف در هزینه اسقاط خودرو!

لازم به ذکر است که واردکنندگان هزینه‌ای معادل ۳۰ میلیون ریال را به ازای هر خودروی اسقاطی پرداخت می‌کنند. با این شرایط شرکت «رامک خودرو» با کمک سازمان استاندارد توانسته سودی معادل ۱۲۰ میلیون ریال به ازای واردات هر دستگاه تیوولی و مجموعا بیش از ۷۰۰ میلیارد ریال معادل ۲۴ هزار و ۸۰۰ دستگاه خودروی اسقاطی را به جیب بزند! بلاشک سازمان استاندارد با عدم نظارت کافی و صدور تاییدیه مصرف سوخت مجعول، زمینه وقوع چنین سوءاستفاده‌ای را ایجاد کرده است.

البته تخلف‌های سازمان استاندارد در حوزه خودرو منتهی به پرونده «رامک خودرو» هم نمی‌شود؛ تأییدیه‌های استاندارد یکی از خودروسازان بزرگ کشور تنها تا دی‌ماه ۹۸ دارای اعتبار است، این در حالی است که این خودروساز در اقدامی خلاف قانون بدون اخذ تأییدیه‌های استاندارد برای سال بعد، اقدام به پیش فروش خودروهای سال ۹۹ خود کرده است.

اقدامی که در کمال تعجب سازمان ملی استاندارد از آن چشم‌پوشی کرده است! تساهل و تسامح این سازمان پیشتر هم شامل شرکت‌های خودروساز شده بود تا جایی که آنها اقدام به حذف برخی امکانات رفاهی و حفاظتی خودرو و عرضه آنها با اخذ وجه تحت عنوان «آپشن» کردند!

منبع: روزنامه کیهان

  • تاریخ انتشار : 09 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :