فروش لنت ترمز دولتی چقدر واقعی است؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، برخی واحدهای صنفی تهران برای فروش لنت ترمز خودرو از عنوان تبلیغاتی «فروش لنت ترمز با قیمت دولتی» استفاده می‌کنند، اما آیا چنین پدیده‌ای واقعیت دارد؟

در همین حال رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه عرضه لنت ترمز با نرخ دولتی چقدر واقعی است؟ به تجارت‌نیوز گفت: لنت ترمز با نرخ دولتی نداریم؛ چرا که دولت درباره قیمت‌گذاری لنت ترمز دخالتی ندارد. اینکه برخی از واحدهای صنفی برای فروش بیشتر این محصول عرضه لنت ترمز با نرخ دولتی را در معرض نمایش می‌گذارند؛ این رفتار یک نوع بازار گرمی است.

محمدرضا نجفی‌منش درباره تخصیص ارز دولتی به این کالا اظهار کرد: دو سال است که ارز دولتی به واردات لنت ترمز تعلق نمی‌گیرد. طی دو سال گذشته تاکنون برای واردات لنت ترمز از ارز حاصل از صادرات و آزاد استفاده می‌شد و خبری از تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی نبود.

مطالعه بیشتر: جایگزین پراید سال آینده روانه بازار می‌شود / قیمت جایگزین پراید چقدر است؟

او در ادامه افزود: در لنت ترمز بیش از ۳۰ نوع مواد اولیه وجود دارد و ترکیب می‌شود. از این ۳۰ مواد اولیه چهار تا پنج مواد اولیه ترکیب شده وارداتی و مابقی تولید داخل است. برای آن قلم کالاهای وارداتی ترکیبی درصدد هستیم تا با راه‌اندازی واحدهای تولیدی کالاهای داخلی را جایگزین آن کنیم.

محدودیت واردات لنت ترمز

نجفی‌منش اظهار کرد: رقابت در حوزه تولید لنت ترمز به شدت سنگین است. در حال حاضر ۴۷ واحد صنعتی در این حوزه فعال هستند که ۳۴ واحد صنعتی داراری پروانه هستند؛ بنابراین در واحدهای صنعتی مجاز امکان گران فروشی وجود ندارد.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی با اشاره به ظرفیت تولید در لنت‌های ترمز گفت: لنت‌های ترمز به اندازه ظرفیت در کشور تولید می‌شود. این روزها با مازاد تولید لنت ترمز رو به رو هستیم. بنابراین در این شرایط واردات لنت ترمز دیگر معنایی ندارد. سال گذشته واردات لنت ترمز ممنوع شد و این اقدام موجی از نارضایتی واردکنندگان را به همراه داشت. با اعتراض واردکنندگان ممنوعیت واردات لنت ترمز برداشته شد. در حال حاضر نیز واردات لنت ترمز به کشور محدود شده است.

نجفی‌منش در توصیه‌ای به مردم اظهار کرد: در این بازه زمانی لنت‌های ترمز تقلبی و بدون آرم در بازار وجود دارد که به مردم توصیه می‌شود برای خرید این کالا به مراکز صنفی معتبر مراجعه کنند.

مطالعه بیشتر: آخرین خبر از واردات خودرو / واردات کدام خودروها احتمالا آزاد می‌شود؟

  • تاریخ انتشار : 09 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :