هزینه تعمیر اساسی موتور تندر ۹۰، رنو ساندرو و مگان ۱۶۰۰ از سری K4M - شرکت لیزینگ ایران خودرو

خودروی داچیا لوگان یا همان رنو ال ۹۰ از سال ۲۰۰۴ در سبد محصولات زیرمجموعه رومانیایی شرکت رنو فرانسه قرار گرفت تا بتواند نیازهای خودرویی اقشار کم درآمد ساکن اروپای شرقی و کشورهای کمتر توسعه یافته را برطرف نمایند.

در ایران نیز قرار بود این خودرو جایگزین اتومبیل خاطره انگیز پیکان شود تا افراد با توانایی مالی پایین‌تر بتوانند یک خودروی مناسب با حداقل سطح ایمنی ملزوم و استاندارد کیفی متناسب را خریداری نمایند؛ اما متاسفانه با ورود این محصول به بازار و جا باز نمودن آن در دل مشتریان، رفته رفته قیمت آن نیز بالا و بالاتر رفت تا جایی که امروزه به یکی از گران‌ترین محصولات داخلی بدل شده است.

رنو ال۹۰ (تندر۹۰) از همان ابتدا با یک موتور چهار سیلندر ۱۶سوپاپ تنفس طبیعی به حجم ۱۶۰۰سی‌سی مجهز بوده است. پیشرانه مذکور موسوم به K4M قادر به تولید ۱۰۵ اسب بخار قدرت در دور موتور ۵۷۵۰rpm و گشتاور ۱۴۰ نیوتن متر در دور موتور ۳۷۵۰rpm است.

موتور تندر90

به طور کلی پیشرانه‌های سری K از میانه‌های دهه ۹۰ میلادی وارد خانواده پیشرانه‌های رنو شده و به عنوان جایگزین موتورهای سری f این شرکت مشغول به کار شدند. اولین مرتبه پیشرانه‌های سری K در رنو مگان به حجم ۱۶۰۰ سی‌سی مورد استفاده قرار گرفتند.

موتور تندر90

در سال ۱۹۹۸، پیشرانه K4M که نمونه ۱۶ سوپاپ سری K7M محسوب می‌شد، برای اولین مرتبه در رنو لاگونا مورد بهره برداری قرار گرفت.

در بازار کشورمان پیشرانه سری K را می‌توان بر روی محصولات مختلفی نظیر تندر ۹۰، پارس تندر، ساندرو، رنو مگان و داستر مشاهده کرد. در این میان کلیه مدلهای تندر ۹۰، ساندرو و رنو مگان ۱۶۰۰ به پیشرانه K4M مجهز هستند.

موتور تندر90

امروز قصد داریم تا با هم نگاهی به هزینه‌های مرتبط با تعمیر اساسی موتور تندر ۹۰ بپردازیم. جدول زیر میانگین قیمت قطعات و هزینه‌های مرتبط با تعمیر اساسی پیشرانه تندر ۹۰ را به استحضار می‌رساند. با دیجیاتو همراه باشید.

موتور تندر 90

نام قطعه قیمت(هزار تومان)
رینگ و پیستون (غیر اورجینال آلمانی) ۶۰۰-۷۵۰
دست کامل سوپاپ دود و هوا (غیر اورجینال) ۴۰۰
کاسه نمد ساق سوپاپ (اورجینال) ۲۴۰
پولک میل سوپاپ (اورجینال) ۱۲۰-۸۰
کاسه نمد میل سوپاپ دست کامل (اورجینال) ۲۲۰-۲۵۰
کاسه نمدهای سر و ته میل لنگ (غیر اورجینال) ۲۰۰
اورینگ دریچه گاز + واشر منیفولد دود و هوا ۱۵۰-۲۰۰
میل لنگ (ایرانی) ۵۰۰
یاتاقان‌های ثابت و متحرک +بغل یاتاقان میل لنگ ۲۵۰
کیت کامل تسمه تایم (اورجینال) ۶۰۰
واشر سرسیلندر ۱۵۰-۲۵۰
چسب + سایر واشرجات ۱۲۰
اویل پمپ ۶۵۰
سرویس روغن ۲۲۰
اجرت تراشکاری ۶۰۰-۱۰۰۰
اجرت استادکار مکانیک ۱۳۰۰

با نگاه به جدول فوق می‌توان پی برد که تعمیر اساسی موتور تندر ۹۰ و ساندرو (سری K4M) به طور متوسط در حدود ۵٫۵ تا ۶ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت.(مهر۹۸)

توجه: به دلیل وجود قطعات با برندهای مختلف و تفاوت‌های فاحش قیمت میان این بخش‌ها، کلیه هزینه‌ها به صورت بازه قیمتی و یا میانگین قیمت برآورد و در جدول ذکر شده است. اجرت تعمیرکار مکانیک و تراشکار نیز در شهرهای بزرگ و کوچک متفاوت بوده و به صورت میانگین قیمت بیان شده است.

  • تاریخ انتشار : 27 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :