۳ روز مانده به پایان اولتیماتوم به خودروسازان / خودروهای پیش‌فروش باز هم تحویل نشدند / سایپا و ایران‌خودرو چه خواهند کرد؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، ۱۴ بهمن ماه سال گذشته رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسات این کمیسیون با مدیران دو شرکت بزرگ خودروسازی داخلی به ایسنا گفته بود: طبق اعلام این شرکت‌ها تعهدات ایران خودرو و سایپا در مورد خودروهای پیش فروش شده نهایتاً تا پایان خرداد سال ۹۸ محقق خواهد شد.

با این حال تا پایان خرداد ماه امسال برخی تعهدات خودروسازان ایفا نشد و گلایه خریداران همچنان ادامه داشت.

پس از آن ششم اردیبهشت ماه امسال فرشاد مقیمی، معاون وقت وزیر صنعت، معدن و تجارت (که اکنون مدیر عامل ایران‌خودرو است) به مهر گفته بود: بر اساس دستوری که به دو خودروساز بزرگ کشور داده شده، باید نسبت به ایفای به موقع تعهدات اقدام شود که بر این اساس برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که کل تعهدات خودروسازان در سال ٩٧ حداکثر تا مهر ماه سال جاری ایفا شود.

۱۵ شهریور ماه امسال هم مجید باقری، قائم‌مقام مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در امور فروش به تسنیم گفت: سایپا همه خودرو‌های معوق سال گذشته و تعهدات مرتبط با سال ۹۷ را تا پایان مهر ماه به مشتریان تحویل خواهد داد.

با این حال تا سه روز مانده به پایان اولتیماتوم به خودروسازان برای ایفای تعهدات تا پایان سال گذشته خود همچنان هم گلایه‌ها دارد. کاربران تجارت‌نیوز خبر می‌دهند که هنوز هم بخشی از این تعهدات ایفا نشده است. تنها در یک هفته اخیر تعداد قابل توجهی از کامنت‌ها از عدم ایفای تعهدات خبر داده است.

۲۶ مهر ماه امسال کاربری برای تجارت‌نیوز نوشته است: «بنده درتاریخ ۹۷.۱۱.۲۶ثبت نام کردم ماشین پراید ۱۳۱برج ۹۸.۵تکمیل وجه کردم تاامروز از ماشین خبری نیست هیچکی هم جوابگو نیست یک شماره ۹۶۵۵۰گذاشتن دو نفر نشستن میگن سلام ماشین فاکتور نشده صبر کنید دو نفر تلفن چی که مردم گول بخورن کار شما پیگیریه خب سایپا ماشین نداره چرا ثبت نام میکنه …چرا ریس جمهور وزیر صنعت معدن ماشین خارجی را ازاد نمیکنه که مردم از دست سایپا وایرانخودرو راحت شوند.»

۲۵ مهر ماه امسال هم کاربری دیگر نوشته بود: «با عرض سلام چرا ماشین ندارید فروش میکنید؟مردم مسخره که نیستن خب تحویل ۳۰روزه یعنی چه !یعنی ۳۰روز نه ۱۵۰روز بعد تازه منتظر فاکتور شدنش باشیم و دست به دعا بریم برا یه ماشین والتماس کنیم و بیام سایت سایپا کامنت بذاریم.خودروی ثبت نامی تیباست اگه ندارین خوب فروش نذارین.»

کاربری به اسم حسین هم ۲۵ مهر این طور گلایه کرده: «سلام.رفیق ما مرداد۹۷ثبت نام کردیم بهمن تکمیل وجه هنوز تحویل ندادن تیبا را.»

مساله دیگر برگرداندن پول پشیمان‌شده‌هاست که کاربری ۲۵ مهر ماه امسال این گونه نوشته است: «من دو ماه است که به دلیل گران کردن ساینا، از خرید انصراف دادم اما سایپا ۱۵ میلیون واریزی را مسترد نمی‌کند».

۲۴ مهر ماه هم کاربری دیگر اظهار کرده است: «با سلام سال ۹۷ ساینا پیش خرید کردم اول شهریور تکمیل وجه کردم رفتم نمایندگی انها میگویند از شما جلوتر هستند کسانی که هنوز تکمیل وجه نکرده اند و اولویت با انهاست و ماشینتان هم چند ماه بعد انشالله بدستتان میرسد و نگران نباشید و التماس دعا خدایی مسیول این همه بی قانونی چه کسی است و مرجع رسیدگی کیست بابایی هستم ازتهران»

۲۴ مهر ماه کاربری دیگر این طور گلایه کرده است: «من مرداد سال پیش ۹۷ کل سرمایمو رفتم ۵تیبا۲ ثبت نام کردم که قرار بود شهریور ۹۷دعوتنامه بیاد ومهر ۹۷ هم تحویل بدن بعد از چند ماه دعوت نامه بهمن ۹۷ اومد که تکمیل وجه کردم که اعلام شد تحویل ۱۲۰روز بعداز تکمیل وجه و بدون سود دیر کرد که قرار شد تیر ۹۸ تحویل بدن تیر ۹۸ که رفتم برای دریافت خوردو نمایندگی اعلام کرد شما در ۱۸ ماه اخیر یک خودرو به اسم شما سند خورده و نمیتوانین خودرو را به اسم خود سند بزنین و باید از امکان صلح استفاده کنین و به نام کسی دیگه بزنین تا موقعی هم که امکان صلح نزدین سود دیرکرد بهتون تعلق نمیگیره خلاصه تا الان که الان رفتم نمایندگی میگه امکان صلح رو هم بستن و نمیتونین صلح کنین»

در همین روز کاربری دیگر نوشته است: «من مهر ۹۷ پراید ۱۳۲ ثبت نام کردم.۱۴ مرداد ۹۸ تکمیل وجه کردم.تو قرارداد نوشته تحویل خودرو هفته چهارم مرداد۹۸٫ولی الان مهر هم داره تموم میشه و خبری نیست…»

«ما برج ۶پارسال ثبت نام کردیم اردیبهشت هم تکمیل وجه کردیم گفتن دوماه کاری الان این ۵ماه هنوز خبری نیست به کی وکجا باید بگیم خدا عالمه هیچ کس جواب نمیده پیگیری هم نمی کنن» این هم گلایه کاربری دیگر است که یک هفته مانده به پایان اولتیماتوم خودروسازان در تجارت‌نیوز گلایه خود را نوشته است.

۲۲ مهر ماه هم یک کاربر دیگر نوشته بود: «من برج ۶ پارسال ثبت نام کردم قرار بوده اسفند تحویل بدن برج ۲امسال تکمیل وجه کردم هنوز ماشین بهم ندادن.اخه این چه وضعشه.صبرم تموم شد .حالم بد شد از این شرکت سایپا.»

کاربری دیگر در همین روز نوشته است: «منم مثل شما برج ۷ پارسال ثبت نام کردم برج ۲ امسال تکمیل وجه کردم هیچ خبری نشده.»

کامنتی دیگر که تنها در یک هفته اخیر ثبت شده از فردی به اسم علیرضا است که نوشته :«پارسال اول برج هفت تیبا صندوقدار ثبت نام کردم الان سه ماه تکمیل وجه کردم ولی هیچ خبری از ماشین نیست واقعا موندم نمیدوم چیکارکنم. مسئولین خواهشا پیگیری کنید با تشکر».

از سوی دیگر به نظر می‌رسد حتی خودروهای فروش فوری هم همچنان با مشکلاتی مواجه است. یکی از کاربران نوشته است: «از تیبا دوگانه ثبت‌نامی اسفند ۹۷ با موعد تحویل فوری ۴۵روزه ما چه خبر؟؟؟؟ شد ۵ماه و ۵۳ روز».

با این حال باید دید در سه روز مانده به پایان تیر ماه امسال دو شرکت خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا چه خواهند کرد؟

معاون وزیر صنعت در پاسخ به اینکه اگر برنامه سختگیرانه تولید از سوی خودروسازان پیاده‌سازی نشود، چه برنامه تنبیهی برای آنها در نظر گرفته خواهد شد؟ تصریح کرده بود: چنانچه خودروسازان به این برنامه سختگیرانه تولید پایبند نباشند، دیگر اجازه پیش فروش خودرو نخواهند داشت و به تناسبی که افزایش تولید داشته باشند، می‌توانند خودرو در بازار پیش فروش کنند.

مطالعه بیشتر: آخرین وضعیت خودروهای پیش‌فروش سایپا / صف انبوهی گلایه پشت در خودروسازان / تاخیرهایی که پایانی ندارند

  • تاریخ انتشار : 19 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :