۳.۷ لیتر در صد کیلومتر؛ معجزه مهندسی در قالب نسل جدید مزدا ۳ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

نزدیک شدن به زمان عرضه نسل جدید قوای محرکه هیبریدی شرکت مزدا که به SkyActiv-X معروف بوده و گفته می شود مصرف سوخت بسیار کمی دارد، نشریات خارجی را وا داشته تا تمرکز خود را بر روی میزان مصرف سوخت این قوای محرکه بگذارند.

حال نشریه لهستانی AUtoCentrum به سراغ یکی از اولین نمونه های عرضه شده مزدا ۳ هاچبک مجهز به این موتور رفته و توانسته است مصرف سوخت ۷ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت و دور موتور ۳۰۰۰ rpm در دنده ۶ را از این موتور به ثبت برساند. این میزان مصرف سوخت با توجه به سرعت خودرو رقم شگفت انگیزی به شمار می رود.

طبق سیکل جدید مصرف سوخت اتحادیه اروپا (موسوم به WLTP) مزدا ۳ هاچبک SkyActive-X مصرف سوخت ترکیبی ۵٫۸ لیتری در هر ۱۰۰ کیلومتر خواهد داشت. حتی در مدل دنده دستی این میزان مصرف سوخت کاهش یافته و به عدد ۵٫۶ خواهد رسید.

طبق بررسی این نشریه لهستانی هاچبک مذکور با سرعت ۹۰ کیلومتر بر ساعت در بزرگراه ها تنها ۳٫۷ لیتر سوخت مصرف می کند.

مزدا 3 هاچبک

موتور ۲ لیتری تنفس طبیعی مجهز به یک بخش هیبریدی و یک سوپرشارژر الکتریکی توانایی تولید ۱۷۸ اسب بخار و ۲۲۲ نیوتن متر گشتاور را دارد و در حال حاضر در بخش شرقی اروپا عرضه می شود. همچنین قیمت پایه مزدا ۳ مجهز به این قوای محرکه از ۲۳ هزار یورو آغاز می شود و در مدل های بالاتر به ۲۹ هزار یورو می رسد.

این قوای محرکه هنوز در تمام نقاط دنیا توسط شرکت مزدا عرضه نشده است و با توجه به تاخیر پیش آمده در زمینه تولید انبوه آن بازارهای مهمی همچون آمریکای شمالی و چین باید تا سال ۲۰۲۰ و حتی ۲۰۲۱ برای دریافت آن صبر پیشه کنند.

پیش از این در دو مطلب جداگانه به قوای محرکه جدید شرکت مزدا پرداختیم که می توانید در دو لینک زیر به مطالعه آنها بپردازید.

فناوری Skyactiv-X tech مزدا؛ شگردی عجیب برای کاهش مصرف سوخت

روش منحصر به فرد مزدا برای تغییر عملکرد موتور درون سوز

  • تاریخ انتشار : 09 October 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :