آینده بازار خودرو چگونه خواهد بود؟ - شرکت لیزینگ ایران خودرو

به گزارش تجارت‌نیوز، پس از گران شدن و رشد ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین، فاصله قیمت خودرو در بازار آزاد نسبت به کارخانه افزایش یافته است.

تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

به نحوی که قیمت گران‌ترین مدل پراید در کارخانه در حالی ۳۹ میلیون و ۹۴۱ هزار تومان است که همین مدل سایپا ۱۱۱ در بازار با قیمت ۵۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود. بدین ترتیب اختلاف قیمت این مدل پراید از کارخانه تا بازار به ۱۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومان رسیده است.

مطالعه بیشتر: اختلاف قیمت پراید از کارخانه تا بازار ؛ ۱۳٫۷ میلیون تومان!

با توجه به این اختلاف قیمت‌ها و افزایش بهای بنزین روند قیمت خودرو در ادامه چگونه خواهد بود؟

فریدون احمدی، نائب رئیس اول کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این خصوص گفت: اختلاف قیمت خودرو در بازار و کارخانه به تقاضا برمی‌گردد، یعنی اگر بازار عطش خرید پیدا کند که در حال حاضر چون عرضه محدود است قاعدتا قیمت‌ها بالا می‌رود؛ ولی الان فصل رونق خرید و فروش خودرو نیست.

وی در ادامه این موضوع را عنوان کرد که تا شب عید در بازار خودرو رکود داریم و کسی سراغ خرید و فروش خودرو نمی‌رود؛ به عبارتی اگر تقاضا تشدید نشود قیمت‌ها تغییری نخواهد کرد. اختلاف قیمت خودرو در کارخانه و بازار ارز بستگی به تورم و تولید کارخانه دارد که بتواند به تولیدات خود ادامه دهد.

وی علت افزایش قیمت خودرو طی چند روز اخیر را در نگرانی از تورم دانست و در این خصوص گفت: کسانی که نقدینگی دارند این دارایی‌ها را به سمت خرید خودرو برده‌اند. مردم انتظار افزایش نرخ تورم دارند و به دنبال آن سرمایه‌های خود را به کالا تبدیل می‌کنند.

معصومه آقاپورعلیشاهی، نماینده مردم شبستر و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است با افزایش قیمت حامل های انرژی به طور طبیعی یا باید قیمت خودرو ثابت باقی بماند یا کاهش پیدا کند چون تقاضا پایین می‌آید.

مطالعه بیشتر: هنوز قیمت خودرو واقعی نیست / موج تقاضا برای خرید خودروهای دو گانه سوز

  • تاریخ انتشار : 22 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :