افزایش حبابی قیمت خودرو ها در بازار با تلاش دلالان آغاز شد - شرکت لیزینگ ایران خودرو

شوک روانی ناشی از افزایش شدید قیمت بنزین در چند روز گذشته همچنان ادامه دارد و همین مساله بسیاری از بازار ها را با رکود و کاهش چشمگیر تعداد مشتریان مواجه کرده است. طبیعتا بازار خودرو نیز از این شرایط جدا نیست و هم اکنون کمتر کسی تمایل به خرید و فروش خودرو خود دارد. چرا که سمت و سوی بازار در جهت افزایش یا کاهش قیمت خودرو برای بسیاری افراد روشن نیست.

اما در چنین شرایطی ظاهرا سوداگران همیشگی فعال در بازار خودرو کمر همت بسته اند تا با اعلام قیمت های بالاتر و افزایش حبابی قیمت ها، بازار را به سمت افزایش سوق دهند. برای مثال در شرایطی که معامله چندانی در بازار انجام نمی شود و قیمت خودرو ها به شکل دقیق و واقعی (قیمت معامله خودرو در دفترخانه ها و مراکز تعویض پلاک) روشن نیست، واسطه گران خودروهای خود را با قیمت های بالاتری نسبت به هفته پیش آگهی می کنند و این مساله باعث می شود که خریداران نیازمند به خودرو، دچار تشویش شده و با نگرانی از افزایش مجدد قیمت ها، تعلل را کنار گذاشته و نسبت به پرداخت رقم های بالا برای خرید خودرو اقدام نمایند.

متاسفانه این تکنیک کثیف سال هاست که در بازار خودرو و مسکن در راستای جهت دهی به بازار اجرا می شود و ظاهرا نهاد های نظارتی نیز راه حل خاصی برای برخورد با این گران فروشی عمدی ندارند.

قیمت خودرو

اما به هرحال می توان با اطلاع رسانی رسانه ای تاحدی مانع از تاخت و تاز دلالان در بازارهای مختلف شد. از این رو لازم به تاکید است که در زمان نگارش این مطلب (۲۸ آبان ۹۸) اعلام قیمت های ۵۴ میلیونی برای پراید ۱۱۱، ۴۹ میلیونی برای پراید ۱۳۱، قیمت ۲۰۰ میلیونی برای چانگان CS35 (که تا حدی نیازمند بنزین سوپر است)، قیمت عجیب ۲۱۰ میلیونی برای رنو ساندرو استپ وی و تیبا با قیمت ۵۷ میلیون تومان محل چندانی از اعراب ندارد و در صورت تحویل خودرو توسط ایران خودرو و سایپا ممکن است در هفته بعدی با کاهش مواجه شود.

در خصوص محصولات ایران خودرو نیز رقم هایی مانند، ۱۲۳ میلیون برای دنا، ۸۹ میلیون تومان برای سمند LX، پژو ۲۰۶ تیپ ۲ با قیمت ۹۰ میلیون تومان و قیمت ۱۰۵ میلیون تومانی برای پژو ۲۰۶ تیپ ۵ اعلام می شود و قیمت ۸۰ میلیونی پژو ۴۰۵ GLX، قیمت ۱۰۶ میلیونی پژو پارس نیز با توجه به مشابهت فنی این خودرو با ۴۰۵ و سمند به هیچ عنوان منطقی به نظر نمی رسد.

دلالان چشم طمع زیادی نیز به بازار خودروهای مونتاژی و وارداتی بسته اند و افزایش حدود ۵۰ میلیون تومانی قیمت خودروهای هیبریدی و رسیدن قیمت پژو ۲۰۰۸ به رقم شگفت انگیز ۳۸۰ میلیون تومان یا رسیدن قیمت هایما S7 به رقم ۴۰۰ میلیون تومان نیز در همین راستا اعلام می شود.

برای پیش بینی روند تغییر قیمت خودرو در واکنش به افزایش قیمت اخیر بنزین می توانید این مطلب را مطالعه فرمایید.

  • تاریخ انتشار : 19 November 2019
  •   اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی :